| Mariaaaaa02 a întrebat:

ieri am fost la medicul ginecolog, pentru un consult si pentru a-mi recomanda anticonceptionale, acelea au fost microgynon 21, si intrebarea e daca le pot lua, dupa menstruatie, momentan nu am nici buget sa le cumpar.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aceste AC se pot începe doar în zilele 1-5 ale CM!
Dacă nu le poţi cumpăra acum, le începi luna viitoare ( preferabil în PRIMA zi de menstruaţie ).

Totuşi, cred că ai 10-12 lei pentru a le cumpăra :)
http://pret.ro.im/microgynon/

http://www.shopmania.ro/articole-medicale/p-microgynon-x-21-draj-55756907

"Începerea primul blister Microgynon :

- În cazul în care nu a fost utilizat nici un alt contraceptiv hormonal în ultima lună
Începeţi utilizarea Microgynon în prima zi a ciclului menstrual, considerată a fi prima zi de sângerare. Utilizaţi un drajeu marcat cu ziua respectivă a săptămânii. De exemplu, dacă menstruaţia începe
vineri, utilizaţi drajeul marcat cu "vineri". Apoi urmaţi zilele în ordine. Microgynon va acţiona imediat, nu este necesar să utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară.
De asemenea, puteţi să începeţi în ziua 2-5 a ciclului, dar în acest caz asiguraţi-vă că utilizaţi o metodă contraceptivă suplimentară (metode de barieră) pentru primele 7 zile de administrare adrajeurilor din primul blister." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=973&ID=19435

Toate cele bune.

| Mariaaaaa02 explică (pentru bursuc001):

Multumesc, le-am cumparat.

| bursuc001 a răspuns (pentru Mariaaaaa02):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Citeste in prospect punctul 5 -" cum sa utilizati Mirogynon" :http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1822

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina, si cit te costă mdicamentele?