| secret_6185 a întrebat:

Ieri la ora 10:00 am fost la stomatolog pentru o extractie la penultima masea de jos stanga. Am avut dureri groaznice dupa si ore bune de sangerare. de aseara mi s-a format un chiag de sange acolo si gingia e umflata putin. Dar durerea nu mai e asa mare ca ieri. ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragodana a răspuns:

Salut! Este normal ce ti se intampla.Incearca sa nu mananci in stanga 1 zi, 2.Rana se va vindeca si gingia se va dezumfla. POti pune niste gheata, dar e deja frig.Se va vindeca de la sine.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa iti pui implant sau punte dentara cand se vindeca rana ca sa nu iti migreze dintii

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa o lasi in pace rana. Se va vindeca. Mai citeste si pe aici: http://www.ele.ro/sanatate/afectiuni/ingrijiri-dupa-extractia-dentara-3627

| WhiteLife a răspuns:

Sa ai rabdare, sa nu mananci decat mancare moale, sa nu mananci/bei lactate 3 zile, sa te speli cu ceai de musetel si sa te speli bine pe dinti dupa.