| Anniella1503 a întrebat:

Imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect dar am nevoie de ajutor. Am un ciclu menstrual regulat de 28 de zile, uneori imi vine si cu o zi mai devreme. Ultima oara cand am avut contact sexual a fost chiar la ovulatie insa a fost protejat cu prezervativ. Acum, mi-a intarziat ciclul 3 zile iar astazi( in a 3-a zi,) am avut o secretie (sange) insa putina cantitativ in comparatie cu menstruatiile anterioare si nici nu am simptomele obisnuite ( dureri puternice de burta in prima zi de menstruatie).
Intrebarea mea este : sunt sanse sa fiu insarcinata? ( as exclude aceasta ipoteza pt ca m-am protejat dar... Sunt foarte stresata va rog sa ma ajutati cu un raspuns/ sfat)
multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul este cea mai buna metoda de protectie, dar nu e 100% sigura. Riscul de sarcina este foarte foarte mic, aproape neglijabil, dar nu este zero.
Mai probabila este totusi o dereglare hormonala. Trebuie sa mai astepti 4-5 zile, sa faci apoi un test de sarcina din prima urina de dimineata si, indiferent de rezultat, o vizita la ginecolog.

| doctoressa a răspuns:

In principiu, nu e posibil sa fii insarcinata, exceptand situatia in care prezervativul folosit ar fi fost perforat/fisurat. http://www.i-medic.ro/copilul/sarcina/teste-sarcina

| Marrrria a răspuns:

Nu cred, daca tot ai spus ca v-ati protejat, dar ca sa fii sigura fa-ti un test de sarcina. Te poti duce si la un doctor.