| NuAvemNume a întrebat:

In fiecare luna imi vine ciclu la un număr diferit de zile, o luna la 23 de zile, 27, 28, 25, este normal? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La multe femei exista asemenea fluctuatii de interval la ciclu.
Problema este atunci cand, in mod repetat, devierile depasesc 2 saptamani. In acele cazuri este necesar un consult ginecologic pentru tratament.

| NuAvemNume explică (pentru Bula):

Cea mai lunga deviere a fost de o saptamana, luna trecuta 23, luna asta 28 iar asta din cauza faptului ca am facut efort destul de mult, plus stres si faptul ca am plecat din tara, in rest maxim 2-3 zile.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Este normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Un ciclu regulat se succede la 28 de zile si daca iti notezi in calendar ziua cand iti vine, vei vedea ca este practic imposibil sa-ti vina in aceeasi zi luna d e luna, pentru simplu motiv ca luna are 30 de zile!
Pune in calendar, in fiecare luna, prima zi cand iti vine menstra si dupa 6 luni revii si citesti la cate zile se succede.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

E normal sa nu vina ciclul intotdeauna la 28 de zile. Dat fiind ca vine mai des, e posibil sa fie de vina un mic dezechilibru hormonal: hormonul feminin se secreta in cantitate mai mare decat e necesar. Cu timpul se mai regleaza.

| ღβأβأ a răspuns:

De regula, ar trebui sa iti vina la 28 de zile. Dar nu te ingrijora, la putine femei le vine regulat. Mie, de exemplu, imi vine, ba din 2 in 2 luni, ba dupa 3 saptamani, tot asa, trebuie sa fiu atenta tot tipul.
Poate ti se pare ciudat, dar sa stii ca cel mai probabil o sa ti se regleze dupa ce ramai insarcinata laughing. Deci nu te ingrijora, asa se intampla aproape tuturor femeilor.