| michaelscofield a întrebat:

in luna noiembrie a anului 2013 am facut la un antrenament (fotbal), ruptura musculara la coapsa, am stat in ghips 2 saptamani iar dupa aia am facut pauza 3 saptamani, dupa aceea medicul mi-a spus ca pot incepe antrenamentele, cu toate ca ma durea foarte tare, si fortam la antrenamente, prin luna februarie am inceput sa fac 10 zile fizioterapie (laser, ultrasunete si curenti) si am crezut ca o sa fiu mai bine, am inceput sa joc usor fotbal in fata blocului, dar tot ma durea muschiul. Chiar nu stiu ce sa mai fac sa imi treaca, va rog frumos sa ma ajutati daca se poate.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Salut))
Problema este una de natura mecanica (suprasolicitare), prin urmare medicamentele sunt total inutile si profund periculoase.
O ruptura musculara necesita un repaus sportiv absolut de 3-6 luni si in nici un caz de 2 saptamani.
Îți sfătui să-ncetezi imediat practicarea oricărui gen de sport. Baftă!