| Elena9120 a întrebat:

In urma cu 1 saptamana am descoperit ca am paduchi luati de la o persoana cu dreduri.M-am dat cu gaz...si o parte au disparut.Au ramas in schimb lindinii (astazi mi-am cumparat pieptan pentru ei) si iritatiile pe scalp de la mancarimi.As vrea sa ma vopsesc in speranta ca vor mai disparea.dar nu stiu ce sa fac cu iritatia.Este posibil sa patesc ceva foarte grav daca ma vopsesc cu iritatiile pe scalp? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Rebecca123 a răspuns:

I-ati Paranix ala elimina si lindenii si este si spray pentru preventie dupa ce scapi de ei si nu o sa mai iei daca te dai zilnic cu ala. Daca scapi de ei, nu o sa te mai manance scalpul si o sa iti treaca iritatia si apoi te poti si vopsi daca vrei.

| CelineJanina1982 a răspuns:

Buna! Depinde de tipul de piele pe care o ai. Iti sugerez sa nu te vopsesti pana nu scapi de ei. Iar pentru ceilalti exista la farmacie un anumit sampon pentru asa ceva sau incearca sa te dai cu petrol din acela pentru lampi sau cu otet!

| Elena9120 explică (pentru CelineJanina1982):

Am o piele destul de sensibila si m-am scarpinat la inceput cam rau.Nu eram atat de sigura cu vopsitul de aceea am si pus intrebarea.M-am spalat si cu sampon prima oara iar a doua oara cu gaz cand mi-au cazut ceva din cap dar dupa am observat ca au ramas lindinii.Multumesc.