| razvan616 a întrebat:

Buna ziua, luna trecuta am fost la doctor si mi s-a spus ca am gastrita cronica si ficatul marit, am ragaieli si ma simt foarte plin dupa masa, adica stomacul se simte foarte balonat si dupa ce ragai imi trece, am luat tratament dar momentan nimic... ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa consulti iar medicul sa ii spui ca nu functioneaza tratamentul, sau sa mergi la alt medic.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi din nou la medic si spune-i ca nu observi nicio imbunatatire dupa tratament.

| Freya1 a răspuns:

Ca sa descopere medicul ca ai gastrita cronica și de la ce a pornit trebuie sa îți facă o endoscopie plus biopsie pentru a vedea ce e acolo mai exact, plus monstra sa vadă dacă nu e helocobacter.In ziua de azi nu mai merge sa te palpeze pe burta,sa îți de-a doua pastile și sa te trimită acasa.Iar la ecografie nu se vede gastrita.
Dar da, după manifestări e posibil sa fie gastrita și partea nașpa e ca trece extrem de greu, mai ales dacă nu ai un regim alimentar adecvat.Că, ca și pastile îți dă un dicarbocalm pentru balonare si controloc pentru acid, dar dacă nu ți regim alimentar e pe degeaba.

Iubitul meu a făcut gastrita cronica acum 1 ani si a slăbit enorm, nu mai putea sa mănânce orce și pe lângă asta a trebuit sa îl țin și la regim.Era piele și os și eu trebuia sa ii fac doar cartofi fierți,supa chioara pe legume, morcovi fierți, piept de pui sau pulpe fierte și nimic prăjit, fript, gras etc.
Dar tu dacă ai și gastrita și ficatul gras bănuiesc ca mănânci și ai mănâncă doar prostii.

În fine.Ideea e ca trebuie regim alimentar (il găsești și pe net, dacă nu întreabă medicul) și sa ai grija ca dacă nu dai în ulcer/cancer și doamne ferește.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Cu gastrita nu-i de joacă; ea revine de 3 - 4 ori pe an. Ți-a verificat dacă ai Helicobacter Pilory? Dacă nu ai, atunci postul intermitent te-ar ajuta mult, apoi mâncare fără grăsimi, totul fiert, compoturi, pâine ușor prăjită, ceai gastric de 2 - 3 ori pe zi. Dacă există Helicobacter Pilory atunci trebuie mers la medic pentru tratament adecvat (amestec de 2-3 antibiotice plus pansament gastric) plus mâncare cum am descris mai sus. Numai bine!