| StefanOprea a întrebat:

Daca ai carie dintele trebiie neaparat plombat? Nu poate fi curatata caria sau ceva de genul? Si daca nu o plomba daca e schimvata la un anumit numar de anii iti mentine dinrele sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Degeaba o cureti daca lasi o gaura in dinte. Ai riscul foarte mare sa se rupa

| neutrino a răspuns:

Acesta este rolul principal al plombei: dupa ce dintele a fost curatat de carie, se protejeaza cu plomba!

| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Deci da trebuie plombat prima data se curata caria si dupa se pune plomba in nici un caz nu e recomandat doar sa se curete dintele si sa se lasa asa.
Si cat despre a 2 intrebare dintele sta sanatos daca are nervul inca in el daca iti este scos nervul exista un risc destul de minor ca dintele sa cada dar va cadea in timpcam pe cand o sa fii in carja sau mai repede daca nu iti mentii igiena dentara.
Bafta!

| ashlee a răspuns:

Nu te doare dintele deoarece probabil caria nu a ajuns pana acum la nerv (pulpa dentara, in limbaj stomatologic).

Dupa ce se curata dintele cu freza, dupa anestezie prealabila, se pune obturatia (plomba). Aceasta este necesara pentru ca, daca nu se acopera gaura (cavitatea), dintele se va caria iarasi si probabil foarte curand caria va ajunge la nerv si vei face infectie. Nervul se infecteaza si moare cand caria ajunge la el.

Atunci ti-ar trebui tratament de canal si, daca e molar (masea), si o coroana pe deasupra.

Mai bine du-te sa te tratezi inainte sa ajunga caria la nerv. E si mai ieftin, si mai bine pentru dinte.

| StefanOprea explică:

Deci daca dintele este curatat de cenu ramane asa daca nu ma doare oricum? Si daca nu imi scoate nervil si imi pune plomba pentru al proteja dupa un timp e inlaturata?

| CorinaC a răspuns:

Plomba blochează corpurile străine care îți intră în dinte. Plomba acoperă gaura pe care a produs-o caria și partea bună e că nu se mărește gaura. Plomba nu se schimbă la un anumit număr de ani, cu atunci când cade. Dacă e bine pusă n-o să-ți cadă prea repede. Fundă?

| Rhnegativ a răspuns:

Buna! Macina cu rasnita de cafea coaja de ou si ia zilnic cate o lingurita. Caria se va vindeca. Asa am citit! Poti sa incerci! Nu costa, nu doare, nu are efecte adverse, etc