| Alphahkbg a întrebat:

Dupa ce ai fost la dentist si cea curatat o caria si cea pus o plomba e normal sa ai vaga senzatie ca zona aceia e oarecum amortita si sa simti putin ca de toare fixlocul undei dintele plombat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bogdan26E a răspuns:

Buna Seara asemenea simptome descrise de tine mai sus pot aparea dupa interventia stomatologica, in caz ca durerea nu trece dupa cateva zile si disconfortul e foarte mare, mergi inapoi la medicul dentist la care ai fost si spune-i care este problema.Pentru diminuarea durerii poti lua o pastila de nurofen sau algocalmin, senzatia de amorteala se datoreaza cel mai probabil din cauza anesteziei si va disparea dupa cateva ore de obicei.Toate bune!

| Alphahkbg explică (pentru Bogdan26E):

Ce logica dmn, pana cand am prins dentistu ca zegu pleca cu 3 ore inainte de ora scrisa pe program m-a lasat durerea dar na am zis ca decat samicada dintele de ca o carie mai bine ma duc, oricum daca durerea nu trece la el ma duc decat cu lopata ca i-am zis ca daca greseste cevaosa aiba el nevoie de un dentist

| AlexuTPU a răspuns:

Da, este normal. O sa treaca in cel mai scurt timp.

| Alphahkbg explică (pentru AlexuTPU):

Ok dar cand iti pune plomba trebuie sa mergi sati puna una definitiv sau cum ca nu mea zis sa ma intorc sa-mi puna altceva doar mea zis sa am griza la guma si sa iau mai usor dintele

| AlexuTPU a răspuns (pentru Alphahkbg):

Nu mai trebuie sa mergi. Trebuie doar sa ai grija sa nu fortezi partea unde ti-a pus plomba.

| Alphahkbg explică (pentru AlexuTPU):

Pai si cum sa fac asta ca plomba asta si daca mananc miez de paine ma doare cand se atinge de dintele opus, mai rezistent era cand era cariat decat acum

| AlexuTPU a răspuns (pentru Alphahkbg):

Cu timpul trece, te asigur. Sanatate!

| Alphahkbg explică (pentru AlexuTPU):

Ok dar in caz ca idiotulala a pusplomba gresit cum imi dau seama ca ma doare maitare

| AlexuTPU a răspuns (pentru Alphahkbg):

Daca te doare mai tare mergi din nou si spune-i exact ce simti. De aia este stomatolog.

| Alphahkbg explică (pentru AlexuTPU):

Pai da dar din cate am inceles de pe TPU astea sunt dureri normale dupa punerea plombei