| croissant a întrebat:

Bună ziua, mă doare f rău partea dreapta de sus (fleancul drept) sau ce denumire or avea! Nu mă pot mișca, simt spasme. De dormit nu prea reușesc să dorm! Poate fi ceva grav? Menționez că voi merge la medic când mă mai lasa puțin durerea că nu pot nici sa mă mișc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ia de la farmacie "No-Spa Forte' (sau in lipsa: "NoSpa" simplu).
Daca nu trece dupa 2-3 capsule /tablete, atunci cheama salvarea!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Zona descrisa de tine este zona ficatului, desi se stie ca acesta nu doare.
In anumite cazuri "doare" fierea, daca este lenesa, daca sunt prezenti calculi biliari cate si mai cate cauze.
Este musai sa mergi la medicul de familie si apoi sa faci investigatii suplimentare la medicul de specialitate denumit gastroenterolog.
Poate fi ceva banal care trece de la sine sau o afectiune acuta ori cronica.
In anumite cazuri o problema la rinichi da o durere ce radiaza in fata si coincide cu durerea pe care ne-ai descris-o, in alte cazuri durerile pot fi de la colon (dureri abdominale) si durerea sa fie asemanatoare cu cea din zona ficatului, insa problemele specifice colonului vin si cu simptome precum diaree/constipatie, balonare etc
Cum a zis colegul ia nospa, adaug pe lanaga aceasta sa tii un regim general fara prajeli, alcool, cafea multa si prezinta-te la medic.

| dullcat a răspuns:

Nu poti apela la prietena din apropiere? Daca nu, suna o vecina sa te ajute mergand pana la farmacie sa iti cumpere ceva?