| Alex18901 a întrebat:

Buna ziua, mă numesc Alex, de la 16am început sa fumez și sa beau circa 3l de bere pe zi și am ajuns la 3pachete de țigări pe zi și sufăr și de bulimie nervoasă, orice mănânc bag mana pe gat imediat să vomit, de vreo 11-14ori pe zi.Am vreo șansă să scap de toate fara spital? Nu mă pot opri nici din fumat, băut alcool sau vomitat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti nebun, cum sa bei nene 3 litrii de bere pe zi si sa fumezi 3 pachete de tigari? Te nenorocesti treaba ta, mergi la gastroenterolog fa ti analize renunta la tutun si la alcol

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar in ritmul asta cu ce mananci, bei si fumezi, viata ta se va incheia in cativa anisori, fiindca corpul tau este deja afectat de toate aceste vicii grave care-l distrug.

Ti-as recomanda de uregnta o internare intr-un spital psihiatric, unde sa ti se faca tratament si dezintoxicare de alcool, fiindca tu chiar ai nevoie de ajutor specializat.
Sanatate multa, foarte multa chiar!

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ceea ce povestești acolo este real, atunci nu prea văd ce ai putea să faci în afară de a merge la dezintoxicare.

Dar parcă acum vreo săptămână spuneai că te-ai lăsat de băutură de două luni. Acum spui că nu te poți opri din băut. Până la urmă care-i adevărul?

Și lăsând la o parte aspectele medicale, eu sunt curios si legat de aspectele financiare: de unde ai bani să-ți cumperi zilnic 3 pachete de țigări și 3 l de bere? Bănuiesc că nu ai niciun job din moment ce ești permanent sub influența alcoolului. Și atunci de unde ai de dat 100 de lei pe zi doar pe țigări și alcool?

| gabicoo a răspuns:

Mai bine bagă un cui în priză. Tot acolo ajungi dar mult mai repede.

| ioana748 a răspuns:

Buna Alex,
Cu siguranță ceva se intampla in sufletul tau. Aceste dependente te au tinut in viata.
Cu terapie, ideal de grup, vei reusi. Important ca constientizezi ceea ce se intampla
Toate cele bune,

| Lupică27 a răspuns:

Mai mananci mult ****? Al catelea cont e?

| KovacsB a răspuns:

Alex trol de TPU.

| Madaxo97 a răspuns:

Doamne ferește, du-te urgent la doctor dacă e adevărat ce ai scris, nu are nimeni ce sa iți facă daca zici ca nu te poți opri.
Dar oare când ai timp sa faci toate astea într-o zi, sa si bei atât, sa și fumezi 3 pachete si sa mai si mănânci si să vomiți de peste 10 ori?

| Cipi1212 a răspuns:

Fumând 3 pachete de țigări pe zi ti-au afectat sănătatea.

| Anonim240 a răspuns:

Trebuie neapărat să te duci la un spital de specialitate… e cam urgent

| elennaionela14 a răspuns:

Un psiholog, fara misto.
Iti vei revenii daca vei renunta la toate alea.

| GeorgeCosmin a răspuns:

Poți sa te descurci și fără spital, daca ai o voința puternica. Daca reușești sa "suferi" câteva saptmani și sa îți refaci corpul prin activitate fizica și o alimentație sănătoasă îți poți reveni treptat (nu chiar la un corp perfect sănătos). Însa, daca chiar nu te poți opri, apelează la un institut pentru combaterea adictiilor.

| popapopica a răspuns:

Daca nu te opresti sa fumezi si sa bei alcool (sub orice forma), nu scapi nici cu spital.
Mergi la dezalcoolizare. Nu e ca la chirurgie.

| Adeliezz a răspuns:

Cum vrei sa scapi daca tu tot aceleași lucruri faci? ai putea da incepi sa iei pastile împotriva tutunului, de băut trebuie sa te abții, gândește te că nu e mare lucru sa bei și că nu pierzi nimic dacă nu bei dar daca chiar vrei fără spital eu zic sa îl cauți pe Dumnezeu, El te vindecă și El a fost cu tine tot acest timp. Roagă te și Citește Biblia și o să vezi o schimbare măcar emoțională dacă nu fizică happy