| tuzhanyi a întrebat:

ma numesc Andrei, Sunt diagnosticat cu ulcer duodenal cu melena am stat 7 zile in spital si de o luna sunt in tratament pe fisa medicala scria evitare efortului fizic mediu si marit, acum cateva zile am fost la control la endoscop si mi-a spusc ca ulcerul sa cicatrizat bine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayuri a răspuns:

Pentru putin, multa sanatate iti doresc!

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai ai voie cam pana la alergare usoara/jogging, nu ai voie sa ridici (decat ca batranii, o plasa cu doua franzele, cam asa ceva). Mai bine vorbesti cu medicul, sa-ti explice mai bine ce intelege el prin efort mediu.

| Zenithf a răspuns:

Si inca ceva, efortul depinde si de persoana, pentru o persoana mai activa pragul "mediu" poate fi mai ridicat, pe cand pentru o persoana sedentara, poate sa i se rupa cicatricea si cand ridica pixul de pe birou.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
este indicat sa mai astepti, aceste sfaturi trebuia sa le primesti de la medic..nu e bine sa fortezi ceva ce a fost bolnav..asa ca, nu strica sa mai astepti ceva timp..asta pentru binele tau
O zi frumoasa sa aihappy

| SimonaCristina a răspuns:

Melena s-a datorat medicamentelor iritante pentru tubul digestiv. Un efort mediu nu cred ca ti-ar face rau, dar sa fie dozat treptat, fara excese. Continua regimul alimentar fara prajeli, condimente, rantasuri, evita antiinflamatoarele si nu vei mai avea probleme, garantat. Sanatate!

| Mayuri a răspuns (pentru SimonaCristina):

Daca melena s-ar datora medicamentelor iritante, majoritatea ar trebui sa ne c***m cu sange in fiecare zi. Melena se datoreaza hemoragiei de la acel nivel,domnisoara,prin eroziunea mucoasei si vaselor de sange, si din aia se poate muri lejer si la un an de zile de evolutie favorabila daca faci efort. Daca tu nu esti informata nu mai informa oamenii aiurea. Cat despre antiinflamatoare, SOC! se pot da, dar in asociere cu inhibitori de popmpa de protoni si cu alte pansamente gastrice gen Ranitidina, fiindca Andrei are ulcer duodenal, nu gastric!

| tuzhanyi explică (pentru Mayuri):

Multumesc pentru raspuns chiar aveam nevoie de un raspuns bun ca eram nelamurit!

| Mayuri a răspuns (pentru tuzhanyi):

Pentru putin, multa sanatate iti doresc!

| Mayuri a răspuns:

Aia e de bine. Vrei sa stii ceva anume?

| tuzhanyi explică (pentru Mayuri):

Sal da vreau sa stiu daca am voei sa fac efort sa merg la sala? Nu sa ma fortez!

| Mayuri a răspuns (pentru tuzhanyi):

Nu, nu ai voie sa faci efort fizic, nici macar sa muti mobila in casa, de sala nici nu poate fi vorba. Trebuie sa mergi la controale regulate iar evitarea efortului se face pe o perioada de minim 12 luni cu prelungire la indicatiile medicului.