| codrutzsv a întrebat:

ma numesc codrut si am un bebe de 1an si 7 luni care de vreo 2 saptamani nu mai vrea sa manance. ce sa aiba oare? dintisori nu-i mai ies si altceva nu cred ca are.doar ca face scaunul cam tare de vreo 4 zile.ma puteti ajuta si pe mine. oare ce sa aiba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Du bebele la medic, fă-i toate analizele să fii sigur că totul e ok, şi dacă nu are nimic, încearcă să-i dai ce vrea el, pentru că e doar o perioadă şi-i va trece. Fetiţa mea a avut o perioadă de câteva luni când nu a mâncat. De la 1, 3 şi până la 1, 7. A băut doar lapte si suc de portocale. Era sănătoasă, pentru că am fost la medic şi am facut investigaţii. După aceea şi-a revenit şi a început să mănânce câte puţin, până a revenit la normal!
Dacă are scaunul mai tare ca de obicei, încearca să-i dai suc de portocale dimineaţa, pe nemâncate. Asta e o soluţie pe care mi-a recomandat-o doctoriţa noastră pentru cea mică, şi... funcţionează!

5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Eu am patit la fel cu bebe al meu care are acum 1 an si 8 luni si era din cauza caninilor. Dar pentru linistea ta du-te pana la pediatru.

April
| April a răspuns:

Tb dus la medicul de familie. Verifica daca are febra sau alte simptome de boala. Toti avem perioade cand mancam mai mult, perioade cand mancam mai putin, dar asigura-te sa primeasca lichide suficiente si du-l la medic.

| cely a răspuns:

Poate fi de la dinti, de la constipatie, sau nu i mai place mancarea pe care o primeste

| Parintele a răspuns:

Poate e constipata.Vezi daca nu este iritata la fundulet. Dar de preferat mergi la medicul de familie sau policlinica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si... dupa 2 saptamani intrebi aici pe TPU? oare nu era cazul sa mergi dupa 2 zile doar, la medic? crezi ca asa ai grija de un copilas? cu ce te putem noi ajuta daca tu ca parinte nu stii ce are copilul tau? ce a mancat inainte de a aparea situatia, ce alte manifestari are...etc Mai fratilor, duceti copiii la medic de urgenta cand au probleme nu asteptati sa se intample nenorociri? noi te putem indruma la medic ca sa il consulte! asta ar fi trebuit ca tata sa stii!