| 1991aurel a întrebat:

Ma numesc Niculescu Ecaterina am 41 ani si bolnava de Parkinson si 8 ani in cimpul muncii si vreau sa stiu daca ma pot pensiona medical

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergeti la medicul de familie o sa va indrume exact.Parerea mea e ca o sa aveti nevoie de cateva internari in spital si daca diagnosticul e corect aveti sanse mari.Va doresc multa sanatate si succes in ce v-ati propus!

| machupicchu a răspuns:

Da. Va puteti pensiona daca ati cotizat (CAS)cel putin 5 ani in perioada celor 8 ani de vechime.
Marimea pensiei depinde de mai multi parametri si nu putem aproxima daca este mare sau mica. In general pensiile pe caz de boala sunt mici(pentru a nu incuraja pensionarea pe caz de boala, in cazul celor care au posibilitatea de a se pensiona fara motiv real de incapacitate din pe.d.v.al sanatatii).
In functie de gravitatea bolii(stadiul acesteia in momentul solicitarii pensionarii) este necesar, sau nu este necesar a fi in campul muncii. In cazul in care nu santeti andajata, puteti afla de la medicul de familie + comisia de pensionare daca trebuie sa fiti in timpul desfasurarii unei activitati sau nu. In mod normal nu ar fi necesar, dar fiecare comisie are cutumele ei, (modul lor de a interpreta anumite situatii neprecizate clar in lege).
Gradul de invaliditate va fi stabilit de comisia de expertiza medicala, precum si perioada dintre revizuiri: la 3 - 6 - 12 luni, situatie in care va trebui sa va si "descurcati".
In rest, va trebuiesc actele medicale : referat de propunere de pensionare din partea medicului de specialitate, iesirile din spital penstru perioadele in care ati fost internata, etc.
Dupa obtinerea deciziei de pensionare, veti merge la of.de pensii cu cartea de munca si actele atasate si calculate in acest scop.
Va doresc sanatate si multa rabdare, ce va va fi f.necesara.

| EUSIATIT a răspuns:

Da daca si diagnosticul este corect. puteti fi. grad 2 din cite stiu eu dar pensia nu va fi mare pentru ca nici d voastra nu ati cotizat mult la cas. pentru ca ati lucrat putin. eu sunt pensionata grad 3 cu 28 ani vechime si am 530 de ron am 51 de ani. eu va urez sa reusiti si sa puteti merge asa cu boala mai departe

| ancalazar a răspuns:

Va puteti pensiona si depinde de gravitatea bolii daca pensia va fi mai mare sau mai mica... bunica mea are aceasta boala in stadiu foarte avansat iar pensia ei este destul de mare.Cat mai mulat sanatate si putere!

| iuliancico a răspuns:

Va recomand un site de specialitate unde gasiti raspunsuri la toate problemele legale http://www.avocatnet.ro

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Parkinson.

http://www.topmedica.ro/blog/fata-nevazuta-a-bolii-parkinson/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)