| Arf12 a întrebat:

Buna ziua! Ma puteti indruma la un medic unde as putea face intrerupere de sarcina in Suceava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

E exact invers. Daca are un copil mai greu își va găsi un alt partener. Nu sunt asa de multi amatori sa crească copiii altora.

28 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

La spital. Platesti si gata.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ai putea incerca sa intrebi la asociatia filia. Vezi daca te pot indruma ei spre un loc unde poti face avort.

| halogen001 a răspuns:

Cristi se gandeste numai la pedepse. Nu-l intereseaza daca un copil creste fara tata. Sa fie cat mai multi la gramada ca la africani. Stiu ca le vor muri copiii de foame, dar ii fac sa fie facuti fara numar. Asa e la oamenii cu gandire redusa. 10 copii si e totul OK.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa fie vorba despre acel Dumnezeu care "a facut tot ce exista", deci a facut purici, paduchi, viermi, plosnite, capuse si tantari, "iubeste" omul si il lasa in intuneriucul nestiintei si primitivismului, sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie si in loc sa-l ajute se ocupa cu minuni inchipuite.
E foarte bine ca Dumnezeu cel "atotputernic si inteligent" care a facut purici si paduchi are purtatori de cuvant, el fiind "nemuritor", invizibil si surdomut.

| LonelyGuy a răspuns (pentru halogen001):

Foarte inteligent și argumentat răspunsul tău, dar unii oameni preferă să rămână în bula lor, cu concepțiile lor învechite. Nu sunt ateu, dar nici nu cred în toate exagerările lipsite de fundament.

| halogen001 a răspuns (pentru LonelyGuy):

Multumesc pentru apreciere. Religia e un instument de manipulare bazat pe niste povesti primitive, puerile, fanteziste si absurde. Nu e nimic real sau adevarat. Un zeu atotputernic, nemuritor si inteligent care poate face orice, nu ar avea nevoie de nimic, deci nu ar avea nici un motiv sa fie interesat de ce face un om, sa il iubeasca, sa il ajute, sa il rasplateasca sau sa il pedepseasca pe om. Pentru un asemenea zeu omul nu ar avea nici o valoare. Cu atat mai mult nu i-ar fi cerut omului credinta, nu s-ar fi ascuns de om, deci nu ar fi fost invizibil si ar fi comunicat cu omul daca il iubeste, la-ar fi ajutat si nici nu ar fi facut purici, paduchi si tantari. Nu ar fi avut nevoie de asa ceva. Are nevoie zeul de credinta omului? Nu. Nevoie de credinta are doar omul mincinos, nesimtit si necinstit de la omul naiv si nestiutor, in lipsa dovezilor pentru a-i fi crezuta minciuna. La adevar se ajunge prin stiinta, iar la minciuna se ajunge prin credinta. Toate vietuitoarele sunt rezultatul proprietatilor materiei si evolutiei in timp prin selectie naturala. De aceea avem purici si paduchi. Nu exista nici un zeu care sa se ocupe cu asa ceva.

| LonelyGuy a răspuns (pentru halogen001):

Ai dreptate. happy
Btw mi-am luat ignor de la CristidinBucuresti. Ce om, nu ești de acord cu el într-o privință, îți iei ignor. Nu știu dacă mai urmărește întrebarea, dar să știe că și dacă are fetish-uri cu picioarele femeilor (ca să nu zic obsesie în cazul lui), este mare păcat și o să ardă în iad laughing

| halogen001 a răspuns (pentru LonelyGuy):

Asa face el cu toti. happy

| LonelyGuy a răspuns (pentru halogen001):

Daa. Am remarcat. Și întreabă mereu "Ești fată?", "Ești căsătorită?", "Câți ani ai? " rolling on the floor). Sau că scrie cu "î" mereu.

| halogen001 a răspuns (pentru LonelyGuy):

Da, exact asa se intampla happy Nu se poate abține sa pună acele întrebări happy Asa se intampla când omul e interesat.

| Brizbriz a răspuns:

PROASTA intrebare, am intrat numai ca sa imi confirm ca am avut dreptate, si am avut, toti au dat-o pe anti-avort

insa, hai sa iti raspund, poate te ajuta google:
https://www.google.com/search?q=avort+suceava

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine nu recurge la avort, u sarcina pana la capat naste copilul si creste l, asa cum ai stiut sa faci s*x asa trebuie sa ti cresti copilul, ce varsta ai? Si in cîte luni esti insarcinată?

| LonelyGuy a răspuns (pentru anonim_4396):

Mamă, ce concepții înapoiate de secol 19. E vorba de dreptul fetei/femeii asupra propriului corp. E liberă să facă ce vrea.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LonelyGuy):

Aci vorbim despre legile lui Dumnezeu, el pedepsete si i nterzice avortul nu eu.

| LonelyGuy a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bine, bine. Da, o să-i trimită Dumnezeu un fulger că a îndrăznit să facă avort. Să fim serioși, dacă e să te iei după acele legi, și să ai fantezii sexuale e păcat. Încearcă să ai o gândire mai liberală.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LonelyGuy):

Daca ai chef de facut bășcălie si mistouri la adresa lui Dumnezeu sa stii ca gresesti foarte rau.

| Saiko93 a răspuns:

Daca faci chioretaj dupa garantat ca orice te-ai crede nu mai ai viitor dupa pe lume...

| Saiko93 a răspuns (pentru halogen001):

Ori nu ai citit atent raspunsul meu Ori nu stii ce e un chioretaj. Pace ✌

| Saiko93 a răspuns (pentru halogen001):

Ori nu ai citit atent raspunsul meu. Ori nu stii ce este un chioretaj. Pace ✌

| halogen001 a răspuns (pentru Saiko93):

Da, inteleg ca e gluma happy

| Saiko93 a răspuns (pentru halogen001):

Emm Ziceam ca daca il face dupa nu mai are prunci din punct de vedere biologic. Oricum, mie personal imi plac copilasii si ar fi pacat sa l evacueze de pe lumea noastra N are nici o vina Daca anumite femei sunt iresponsabile cu asta trebuie sa si asume.

| halogen001 a răspuns (pentru Saiko93):

Da, e adevărat, dar oricum bine nu e pentru copil. Iresponsabili sunt ambii parteneri de sex pentru că nu poți face un copil de unul singur.
Eu zic că e mai mare păcatul să crească fără tata sau în condiții proaste decât sa nu mai existe deloc. Dacă nu are condiții bune și nu e dorit, viata copilului va fi tot o pedeapsă nedreapta și nemeritată pe care copilul o va primi exact fără să aibă nici o vină.
Întotdeauna părintii, cu sau fără voia lor fac copiii doar pentru binele lor propriu și nu pentru cel al copilului.
Nu poți să spui că ai făcut un copil pentru binele lui, pentru că înainte de a se naște, acel copil nu exista și nu poți spune că vrei binele pentru cineva care nu există.
Asa se întâmplă la africani și la toate viețuitoarele. Selecția naturală a păstrat viețuitoarele care au dorința de înmulțire, pentru că asta înseamnă viata, în primul rând înmulțire. De aceea toate viețuitoarele se înmulțesc, au dorința de a se înmulți, au dorința de iubire, de sex, plăcerea pentru copii.
Rațional sau logic, dacă nu ești de acord ca copilul tău să aibă condiții proaste de viață, atunci nu îl faci. Simpla dorință de a face copii pentru ca sunt frumoși, pentru ca ne plac, pentru ca ne place sexul și asa mai departe, nu e un bine făcut copilului. E plăcerea noastră și atât.
Dacă nu mai poate face copii după o întrerupere, e suferința persoanei respective. Dacă însă face copilul și nu are condiții bune pentru acel copil, vor avea de suferit nu numai o persoana pentru ca nu poate face copii ci doua, mama care are copilul și nu ii poate asigura condiții bune de viață și în plus copilul care pe nedrept și fără vina trebuie să suporte situația respectivă.

Deci alegerea e intre "suferința" unei persoane că nu poate face copii și suferința a 2 persoane, din care una 100% nu are nici o vină.

Întotdeauna, părintii au principala vină pentru ce se întâmplă cu copiii lor, pentru că copiii nu s-au cerut făcuți. Asa e la africani, la oameni simpli și cu gândire redusă sau la animale. Dacă omul nu are condiții, atunci nu e păcat să facă copii ca să moara de foame? Asa sunt și animalele fără gândire, fără rațiune. Le pui împreună și se înmulțesc. Diferența dintre om și animale e capacitatea de a gândi. Dacă nici aceea nu mai este, nu mai avem diferența om-animal. Ne înmulțim pentru ca ne place și spunem ca iubim copiii.
Realitatea e ca suntem inconștienți și iresponsabili de faptele noastre și judecam adesea strâmb.

| Saiko93 a răspuns (pentru halogen001):

Tu tot nu intelegi.

Daca isi face. Risca dupa din pricina solutiei din procedura respectiva. Sa nu mai poata avea dupa urmasi...

Nu chestii de tip bisericesti sau mai stiu eu ce alte tampenii.

Cauta si tu pe net ce e aia ca nu sunt dadaca aici si mna la facut si l asuma ca d aia e femeie. Nu doar sa primeasca de la viata si sa se smiorcaie la propriile greseli.

| halogen001 a răspuns (pentru Saiko93):

Eu cred că am înțeles foarte bine amândoi. Pe tine nu te interesează nici copilul, nici mama copilului, deci din punctul tău de vedere e în regulă să crească copilul fără tată, iar mama lui să fie o mamă singură cu șanse reduse de a-și găsi un partener. E normal să spui că iți plac copiii și că trebuie să îi facă în orice condiții, pentru că nu îi crești tu copiii. Deci din punctul tău de vedere poate să facă copii fără număr și la întâmplare pentru că ție iți plac copiii și sunt foarte frumoși când îi cresc alții, deci e păcat să nu fie mai mulți.

| Saiko93 a răspuns (pentru halogen001):

Din nou ca deja ma doare capul, scuze. Intr adevar Am spus ca mi plac copiii, da Nu zic mama daca e femeie trebuie musai sa faca.

1. Persoanele respective si au asumat realizarea unui copil ( nu am absolut nici o legatura si nu i cunosc... )

2. Flaconul respectiv, cel putin din ce tin minte de la liceu ca am fost la profil de bio, poate avea EFECTE daunatoare sau chiar ireversibile odata administrat care includ si imposibilitatea de a avea un copil. D asta nu incurajez chioretaj. Da, nici sa ajungem ca China, nu vreau, Doamne Fereste...

P.S. Nu am spus ca e un lucru usor cresterea unui copil Asa ca o sa te rog frumos sa nu insinuezi ca si cum e vina mea ca ea a facut ceva care era constienta si nu isi asuma. Ea e femeie Eu baiat Nu am fost eu cel care a facut cu ea. In cazul asta da, as fi avut o parte din vina. Plus ca marea majoritate nu stiu daca nu s-au obisnuit deja cu ideea ca "niciodata nu e vina femeilor" doar "barbatul e mereu cauza" dupa logica fetelor ce nu sunt inca destul de mature si care au otravit societatea cu ideea asta total eronata.

Ambele sexe in mod normal si firesc ar trebui sa fie egale. Nu ba ala e naspa daca garantat e barbat, femeie, animal, planta, " boschetar ", " handi", "mort", etc...

| halogen001 a răspuns (pentru Saiko93):

Nu se prea face scoală în liceele cu profil bio sau poate era în alta limbă:
https://www.dictionarroman.ro/? c=chiuretaj
https://www.dictionarroman.ro/? c=chiureta
"2. Flaconul respectiv"... despre ce flacon este vorba?

De asta când am văzut scris "chioretaj" am zis ca e o glumă, dar vad că nu e.

"si mna la facut si l asuma ca d aia e femeie. " - copilul nu se face numai de către femeie. Amândoi partenerii trebuie să și-l asume.

Asumarea se poate face și prin întrerupere de sarcină. Când un om nu poate asigura copilului o viață normală, e mai bine să facă o întrerupere, că altfel va produce o viata chinuită.

"Nu doar sa primeasca de la viata si sa se smiorcaie la propriile greseli." Exact asta face, rezolva problema prin întrerupere de sarcină.

| Saiko93 a răspuns (pentru halogen001):

Emm, fa-te judecator ca tu stii ce ai. Eu's aici sa raspund la intrebari, nu sa ma cert cu oamenii ca tine. Sau profesor de romana. Denota multe faptul daca pretinzi cine nu esti si judeci lumea cand iti vine la ore fixe. Eu nu am nimic contra ta si tu stii ce te supara in lumea ta. Pace ✌✌

P.S. Nu il cunosc si evit cei cu probleme de alta natura.

| halogen001 a răspuns (pentru Saiko93):

E corect. Fiecare are părerea lui. Tu spui să facă copilul ca să fie sigură că nu rămâne fără copii, iar eu spun să îl facă atunci când dorește și când poate.
De judecat judecam toți, nu e nici o problemă, de asta avem rațiune ca să judecam. Ai facut-o și tu:

"anumite femei sunt iresponsabile ",
- deci fără să știi în ce condiții a apărut sarcina ai dat vina pe ea zicând că e iresponsabila (dar poate folosește anticoncepționale și nu au funcționat sau poate a fost sex fără voia ei, n-avem de unde să știm, pentru că nu am întrebat-o)

"Cauta si tu pe net ce e aia ca nu sunt dadaca aici si mna la facut si l asuma ca d aia e femeie.",
- la fel fără să știi dacă eu știu sau nu ce e acela "chioretaj" ai presupus că nu știu și că am nevoie de ajutor ca să aflu ce acela "chioretaj".

E imposibil să nu judeci și nu e nici o problemă. Ne spunem părerile, rămânem cu ele sau le schimbam și e perfect.

Omul cat trăiește învață, că nu se naște învățat și nu e nici o problemă dacă mai învață câte ceva.

De exemplu între mine și sora mea e o diferență de 18 ani, timp în care mama mea a aplicat cu succes procedeul mai sus amintit, deci nu e o regulă ca întreruperile de genul ăsta să fie urmate 100% de sterilitate și atunci după părerea mea e ok să facă copilul doar atunci când vrea și când poate.
Probabil că cei care se opun acestei proceduri mai exagerează puțin ca să determine abandonarea ei și de aici apar ideile de genul că acea procedură ar induce garantat sterilitate.

| halogen001 a răspuns (pentru Saiko93):

E exact invers. Daca are un copil mai greu își va găsi un alt partener. Nu sunt asa de multi amatori sa crească copiii altora.