| papushikadulcee a întrebat:

Buna Ziua! Mama mea a ridicat ieri niste covoare si ea s-a operat acum 3 ani de hernie de disc si acum o doare soldul si nu stiu ce sa fac...ma ingrijoreaza...cand vrea sa se ridice din pat intepeneste(ca inainte de operatie sad ) si nu vrea sa mearga la doctor.ce altceva sa fac? ce pastile, injectii sa cumparam ca sa ii treaca durerea? va rog raspuns rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca durerea este si pe picior asemanatoare cu cea dinaintea operatiei poate fi consecinta unei recidive discale. Daca durerea apare in celalalt picior poate fi afectarea altui disc mai sus sau mai jos de nivelul interventiei anterioare.Trebuie sa o convingi pe mama ta sa mearga la medic pentru ca este singurul care poate evalua simptomele de durere prin examenclinic riguros si eventual un RMNpt confirmarea diagnosticului.Este f.important sa o convingi si sa-i explici ca este absolut necesar sa urmeze un tratament indicat de medic.Multa multa sanatate pentru mama ta. Dumnezeu sa va binecuvanteze!

| Earthquake a răspuns:

Nimeni de aici nu are puterea sa zica ce sa faca, pentru ca nu ai precizat inca cateva detalii importante. Pentru mai multa siguranta desigur e indicat sa mergeti la doctor..acolo beneficiaza de aparatura si tot ce e nevoie pentru a vedea problema!