| Jusa a întrebat:

Bună ziua! Prietenul meu se îngrijorează de câteva zile. În urmă cu o săptămână, în timpul unor lucrări de construcţie, a trebuit să ridice o greutate foarte mare. Imediat după, a simţit un disconfort într-unul din testicule. Iniţial nu a fost decât disconfort, dar acum pare ca durerea se intensifică. Este speriat să nu fie hernie. El este sportiv de performanta și are mereu contact cu greutăți mari, culmea, dar faptul ca a ridicat acel material greu sau poziția incorectă în care l-a ridicat pare să-l fi afectat. Din păcate o hernie i-ar tăia accesul la cariera sa sportivă și e tare necăjit, nu știu ce să fac cu el. Mai ales ca se intensifica durerea. Nu vrea sa meargă la medic sad Se poate face hernie in condițiile descrise mai sus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Deși e o platformă unde poți scrie orice și văd că aici lumea nu prea are încredere în sfaturi totuși ascultă cu atenție.
E foarte posibil să fie o hernie inghinala.
Dar sa cumperi ceai de troscot și cicoare.
Încălzești un pahar de lapte, pui câte o linguriță din fiecare planta și lași 15 min.
Să bea un pahar dimineața și unul seara și se va întări acel prapor care a fost afectat de ridicătură.
Și să se ferească de frig, eventual seara să pună o compresa cu spirt că să încălzească locul.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și să fie un pic mai atent perioada următoare, hernia e afectata cel mai mult de smucituri, ridicări bruște de greutăți.
De asta trebuie el sa se ferească.
Probabil e pe partea dreapta.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Da, este posibil. Mersul la un medic specialist il va putea edifica asupra situatiei. Asta se cheama: manipularea manuala a maselor si, din pacate in Romania nu se studiaza foarte mult in acest domeniu. Ridicarea corecta a greutatilor se face folosind muschii picioarelor.
Google: "manipularea manuala a maselor". Fuga la specialist cu prietenul si sustineti-l.