| Cristina_Alexandra_1992 a întrebat:

măseaua mea este umflata, nu mă doare nimic insa e umflata. iau antibiotic ampicilina și gentamicina, mă rog am făcut abia 2 injecții, după cât timp de văd rezultate că nu mai rezist, e destul de vizibil și trebuie sa vin și la muncă. cred că aici de la curent mă umflu mai rău. seara acasă când ajung și pun gheata și fac spălături cu mușețel mi se dezumfla puțin. am fost la stomatolog duminică seara și mi-a făcut drenajul insa. tot umflata sunt. ce sa fac. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| cristinel375 a răspuns:

Toata nebunia asta pe care ne-ai povestit-o noua ar fi bine sa i-o spui si medicului stomatolog deoarece este imposibil sa nu aiba vreun leac.
Iti spun sincer ca si eu am avut problema cu o masea, intr-o saptamana nu am dormit decat 20 de ore maxim, nu am mai rezistat si am mers la un medic unde mi-a curatat-o, am fost la dansul de vreo 3 sau 4 ori, ulterior luand decizia sa mi-o plombeze..si de atunci. Enjoy!
Sper sa fii tare ca toate se rezolva.

| Cristina_Alexandra_1992 explică (pentru cristinel375):

Pai i-am spus si a spus ca trebuie sa astept sa termin tratamentul. Si xa antibioticul mi-a colectat puroiul acolo si se va dezumfla de tot in momentul extractiei. nu e foarte vizibil insa trebuie sa vin la munca si aici situatia mi se inrautateste la curent. Acasa seara ma simt mult mai bine dupa ce imi pun comprese

| cristinel375 a răspuns (pentru Cristina_Alexandra_1992):

Parerea mea este sa-ti iei un concediu fara plata sau concediu medical si sa stai sa te refaci, sa nu se agraveze.Acum,tu stii.

| Cristina_Alexandra_1992 explică (pentru cristinel375):

As vrea dar nu prea se bine poate. sper să poată să mi o scoată sâmbătă seara și să scap de chinul asta.

| cristinel375 a răspuns (pentru Cristina_Alexandra_1992):

Tu stii cum e mai bine pentru tine.
Sper sa ti-o scoata si pe viitor ti-o faci tu, dar macar scapi de durere ca asta e important.

| Cristina_Alexandra_1992 explică (pentru cristinel375):

Durere nu prea mai există spre norocul meu, doar umflatura. acum am văzut că am pe gingie un punct alb, că un cos.

| Cristina_Alexandra_1992 explică (pentru Cristina_Alexandra_1992):

Efectiv în seara asta mi-a pocnit abcesul și a ieșit tot puroiul, cam 20min a tot curs de acolo, s-a desumflat obrazul și mă simt foarte bine. acum aștept să termin tratamentul sa merg sâmbătă sa o scot. Multumesc tuturor!