| DomnuDari a întrebat:

Hematom intraparenchimatos stadiu hiposemnal localizat profund aria nucleilor bazali drept cu inundare extindere la nivelul cornului frontal al ventricolului lateral drept cu dimensiunea 43/27 mm cu deplasarea structurii mediene cu 5 mm exudatie periventriculara prezenta cateva leziuni ischemice punctiforme hipersemnal TA AXI FLAIR localizare subcutanata alba periventriculara dreapta.

Imi poate spune cineva ce inseamna mai exact asta? Ce sanse de supravietuire are o persoana cu asemenea probleme? Daca supravietuieste ce sanse are sa fie din nou "om normal", fara sechele majore.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Hematomul intraparenchimatos este o urgenta chirurgicala. Evacuarea chirurgicala a hematomului trebuie sa se faca cat mai repede posibil de la diagnostic. Orice intarziere poate periclita viata pacientului, iar perioada de recuperare va fi mai lunga. Interventia neurochirurgicala implica atat evacuarea continutului hematomului, cat si identificarea sursei de sangerare care trebuie suturata. Complexitatea interventiei si prognosticul postoperator depind de localizarea topografica a hematomului. Daca se ajunge la inundarea ventriculilor laterali, prognosticul este de regula rezervat.

Evolutia depinde de marimea hematomului, de leziunile asociate, de starea neurologica a pacientului. Cea mai mare mortalitate se intalneste in cazul formelor acute, mai mult de o treime din pacienti decedand in primele zile de la formarea hematomului. Recuperarea depinde in mare masura de precocitatea tratamentului evacuator, de zona cerebrala afectata si de starea preoperatorie a pacientului. Hematoamele de dimensiuni mici recupereaza in interval scurt. Hematoamele masive, care intereseaza zone mari din emisferele cerebrale recupereaza uneori in luni si ani de zile (depinde foarte mult si de zona emisferica afectata). Este posibil ca unele abilitati sa nu mai poata fi recuperate.

Sper ca te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte grav. Un accident vascular cerebral mare, in cea mai importanta zona. Situatia este foarte foarte grava. Sansele de supravietuire sunt destul de mici, mai mari daca pacientul nu are alte boli (cardiace, renale, hepatice). Nu cred ca exista posibilitatea unei recuperari complete, dar o recuperare partiala, daca supravietuieste, este posibila.

| DomnuDari explică:

Asta scria pe fisa dupa ce a fost dus la tomograf la 3 saptamani dupa ce a avut loc accidentul. Operatia nu se poate face pentru ca hemoragia a avut loc adanc in creier si ar trebui inlaturata o bucata prea mare. Hemoragia inca este masiva din cate am inteles dar fizic incepe sa faca progrese destul de mari pe zi ce trece. Cea mai mare problema a lui ar fi cu memoria pe termen scurt, adica dupa cateva minute uita tot ce a zis sau ce a vazut sau a facut. Credeti ca se va mai remedia aceasta problema?