| chinezu18 a întrebat:

Buna ziua! Matusamea are 65 de ani, iar anul trecut s-a operat la inima de suflu sistolic, s-a recuperat rapid, simte multe imbunatatiri dupa operatie, insa de marti de cand a ajuns la niste proceduri de tratament in zona Moneasa, jud. Arad, a avut tensiunea arteriala mai mica decat de obicei, adica undeva la 8, ceva spre 9. Ea de obicei in Bucuresti, are tensiunea de 10-11 media. Ia si pastile Noliprel care scad tensiunea, insa de ieri nu le-a mai luat ca sa vada daca i creste. Care credeti ca ar fi cauza? Ea zice ca e posibil sa fie si schimbarea de clima, acolo fiind si un aer mai puternic fiind zona montana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu putem sti care e cauza.Cel mai ok ar fi ca matusa ta sa mearga la un medic pentru a afla.

| slayer09 a răspuns:

Intreab-o daca se simte in largul ei la Moneasa. Poate ca se simte departe de casa si are o mica depresie, sau ii e dor de casa.

| Davyd2001 a răspuns:

Tensiunea pe care o are, e foarte bună în cele mai multe cazuri, știu ca normala ar fi 12 cu 8 dar și eu am tensiunea mică, și când m-am dus la cardiolog din cauza unor extrasistole, i-am spus ca am tensiunea 9 a zis ca să zic mersi ca e asa, mai rău este dacă o ai mare,