| adrianqwe123 a întrebat:

Mi-am cumpărat banane iar când am desfăcut prima banana era într-o parte rosie. Am aruncat-o. Acum câteva zile am citit o ştire cum că s-au găsit banane infectate cu hiv. Injectate cu sânge. Este posibil? Celelalte din gheara nu au avut nimic!

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Hiv se alimenteaza si traieste pe baza limfocitelor (celulele albe din sange) iar ala expunerea in atmosfera dispare in cateva ore. Cum sangele se strica si el daca este scos din organism, n-are cum trai intr-o banana. Aia este o boala care ataca bananele. Nu te mai lua dupa tot ce scrie in presa de can-can. Asti-a ar face sex si cu ma-sa numai sa se citeasca ziarul.

| seth2016 a răspuns:

In legatura cu bananale exista o groaza de mituri urbane si chiar un euro-mit.

N-am vazut in viata mea o banana rosie pe dinauntru, dar am vazut banane cu coaja rosie (o specie aparte).

Vezi aici detalii despre mitul bananelor injectate cu sange / HIV.
http://www.hoax-slayer.net/bananas-injected-with-hiv-hoax-warning/

Euro-mitul spune ca UE are legislatie cu privire la curbura ideala a bananei. De fapt UE are niste reguli pentru banane de calitate "extra" si se refera la deformari anormale.

Have fun la mancat banane!

| adrianqwe123 explică:

Multumesc pentru raspuns!