| alma200033 a întrebat:

Daca prima menstruație a ținut cateva zile si celelalte vor tine la fel sau doar până când se reglează? Cum as putea sa fac sa tina 3 zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ibaal a răspuns:

Prima menstruatie nu e definitorie nici ca durata nici ca volum de menstra. Iar durata nu o poti "seta" tu happy
Neregulat la inceput, ciclul se regularizeaza dupa o durata foarte variabila de la o femeie la alta (intre 21 si 45 zile cu
medie de 28 zile). Durata sangerarii variaza si ea de la o femeie la alta (intre 2 si 6 zile, in medie 4 sau 5 zile), ca si cantitatea de sange pierdut (intre 20 si 70 mililitri).

| alma200033 explică (pentru ibaal):

Mulțumeschappy

| Amely21 a răspuns (pentru alma200033):

Funda? :* big grin

| crud a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa nu incerci sa intervii in niciun fel. Lasa-l in pace. E bine sa-ti cunosti corpul, sa stii cum functioneaza (nu la toata lumea este la fel) si sa-l respecti.

| Amely21 a răspuns:

Bună, draga Alma. Stai liniștită, primii 2-3 ani de menstruație poate nu o sa fie regulate(așa e la toate femeile și e ceva normal), dar dupaceeaa o sa ți se regleze singură, si ca durata, cantitate si data la care îți vine. Eu am 21 de ani, și e regulată deja. Primii 2 ani nu a fost.
Dar nu am intervenit în niciun fel- las-o și tu de la sine. Trăieste o viață echilibrată, mananca sanatos și fă mișcarewinking sunt reguli pentru o viață sănătoasă
Succes! big grin