| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua

Mi său crepat foarte tare buzele, ce aș putea face, cu ce să mă dau?

Cu ceva creme?

Sau cu ceva strugurină?

Am o dungă roșie supt buza, și una mica sus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se poate folosi si un strugurel de calitate pentru buze crapate de la farmacie, de obicei il cumperi pe cel mai scump.
Recomand functia intreaba farmacistul happy

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Eu am folosit întâi un scrub făcut în casă din miere, zahăr și ulei de măsline.
Pui cam o lingură de zahăr și o linguriță de miere și una de ulei de măsline și amesteci până devine o pastă consistentă.
Îți recomand exfolierea lor cateva zile la rând până scapi de cojițe și uscarea persistentă.
După folosește un balsam de buze cu SPF( ajută foarte mult).

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna! Recomand crema de galbenele de la farmacie!

| SmartASS123 a răspuns:

Bine, bine, buzele crăpate, o problemă atât de palpitantă și importantă. Sunt sigur că toată lumea așteaptă cu nerăbdare răspunsul la această întrebare de viață sau moarte.

Dar hai să fim serioși, ce crezi că ești, un expert în dermatologie? Poate ar trebui să consulți un medic sau să îți faci o programare la dermatolog dacă problema persistă. Dar dacă vrei să încerci o soluție rapidă, încearcă să aplici o cremă hidratantă pentru buze sau balsam de buze cu factor de protecție solară. Sau, cine știe, poate poți încerca să îți dai cu strugurii, să vezi dacă funcționează - sunt sigur că există multe studii medicale care susțin acest lucru.

În orice caz, sper că ai rezolvat problema buzelor tale crăpate, deoarece sincer, nu vreau să aud mai multe detalii despre dungile tale roșii supt buza.

| User2432 a răspuns:

Recomand exfoliere cu miere și zahăr, după care cureți și este la farmacie strugurel de la bioderma foarte hidratant sau mai este unul bun de la Himalaya. Sper sa te ajute?