| TheYorkieSherlock a întrebat:

Buna ziua!
Nu am stiut exact unde sa pun intrebarea asta, asa ca am pus-o aici.Cred ca se potriveste.
Mi-am facut cont pe acest site doar ca sa va cer ajutorul.
Am 12 ani si am 100kg. Am fost la doctor la endocrinolog si nutritionist, iar dupa 10 kg date jos, pur si simplu m-a dat afara din cabinet. Nu stiu de ce, chiar nu stiu. De mai bine de un an nu fac progrese....si acum la 100 de kg simt ca nu mai am scapare...pur si simplu.
As vrea un program, acum ca tot vine vara nu trebuie decat sa ma axez pe miscare si pe felul cum mananc.Din cauza scolii nu am timp sa fac nimic...decat teme! Dar in vacanta nu o sa am programul plin.
Chiar am nevoie de o dieta, sfaturi pentru exercitii, si cateva incurajari.
Daca ma tin de dieta si miscare, o sa slabesc si eu, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ce doctori sa te dea afara din cabinet!
Eu iti spun sa incerci sa excluzi din alimentatie prajelile,grasimile,dulciurile in exces,lactate grase,carne grasa,bauturi acidulate,mancare tip fast-food.
Mergi pe fiert, copt, fructe, legume, apa multa.
Si multa miscare zilnic.
Te pup!

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Daca parintii au posibilitatea consulta un specilalit dintr-un oras mai mare, cat mai aproape
de localitatea ta.Si asta cu trimitere dla medicul pediatru sau cel de
familie.
Cu miscare, un regim de viata sanatos dar in primul rand cu multa, multa vointa vei reusi.

| Brotacelul a răspuns:

Sport cat mai mult si atentie la cum combini alimentele. Asta e cel mai important. Pe net gasesti foarte multe informatii de gen: eu am gasit si cartea Mihaelei Bilic - http://www.scribd.com/doc/11982793/TraiescdeciMaabtin-Mihaela-Bilic si are foarte multe sfaturi cu privire la nutritie. Personal ma ghidez dupa sfaturile ei si chiar au dat rezultate.
In plus, cat mai multa apa, legume (evita o perioada fructele pentru ca au continut de zahar - chiar daca e sanatos, la inceputul unui regim nu sunt recomandate). Mergi pe cat mai multe legume, daca tot e si sezonul.
Multi recomanda sa ai 3 mese pe zi + 2 gustari - e bine sa testezi si sa vezi daca pentru tine merge (eu personal m-am rezumat la 3 mese - am incercat si cu cele doua gustari dar n-am facut decat sa ma mentin).
Important e sa vrei si sigur vei reusi. Astept vesti cand mai scapi de inca 10 kg :)

| mOnAsX a răspuns:

Aici ai cateva sfaturi : http://www.opiniatimisoarei.ro/......23/05/2013 dar parerea mea du-te la un specialis

| TheYorkieSherlock explică (pentru mOnAsX):

Credeti ca nu m-as fi dus? Femeia aia era singura specialista din orasul meu, si m-a dat afara din cabinet.