| Balan_Mya_1991 a întrebat:

Numele meu este Anamaria. Sunt disperata! am o problema dermatologica pe gat. La inceput parea o banala iritatie, care aparea si disparea, insa de aproximativ 4 luni nu mai dispare, s-a extins la nivelul scalpului, pe fata si pe urechea stanga si e si foarte dureroasa. Am apelat pana acum la 4 dermatologi atat in orasul, unde studiez cat si in orasul unde locuiesc, si toti au pus diagnostice diferite. La inceput mi s-a spus ca e ciuperca, dupa aceea eczema, urmand sa fiu diagnosticata cu parazit intestinal iar ultimul doctor mi-a spus ca e eczema cervicala. Am luat nenumarate tratemente: prednison, xyzal,zentel, locoid, aerius, diprosalic, fucidin si ma spal frecvent cu dermovate, insa nici o imbunatatire, se chiar agraveaz a si se extinde pe coloana vertebrala in jos si pe gat. Nu mai stiu ce sa fac sunt disperata! ma scarpin intruna, in mod involuntar, dar nu pot evita din cauza mancarimilor.De 4 luni dorm cu esarfa sau fasa elastica la gat si manusi pe mana. Mi s-au facut teste alergologice, au incercat sa detecteze ciuperca insa totul a iesit negativ. Va rog ajutati-ma! Am si poze daca aveti nevoie sa vedeti. Un sfat! va rog mult... Cu respect Ana Maria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ori îi o boală autoimună, nu ştiu iubito, consultă şi alţi medici specialişti să vezi, imposibil să nu-i dai de cap.
Îţi doresc multă sănătate!
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ceva asemanator mi s-a intamplat si mie cu o eczema la incheietura mainii! dupa nu stiu cate diagnostice si unguente+pastile, niciun rezultat! am mers la un doctor care mi-a indicat sa fac o biopsie, sa se vada clar ce este!
am facut-o si am aflat ca era cu totul altceva decat mi se spusese pana atunci!
asa ca ar fi bine sa faci si tu asta! biopsiile nu gresesc si asa vei stii clar cu ce te confrunti si vei primi tratamentul adecvat!
multa sanatate iti doresc! happy

| Balan_Mya_1991 explică (pentru Bluebutterfly80):

Multumesc! am programare luni la un alt dermatolog si mi s-a spus ca e posibil sa imi faca o biopsie...acum sa vad... mersi inca o data si multa sanatate si tie