| Cristianaa23 a întrebat:

Buna ziua,
O sa abordez un subiect destul de delicat. In urma cu 2 luni m-am prezentat la ginecolog pentru o problema mamară, in prezent sunt pe tratament si urmeaza sa revin la control peste o luna. Pe langa aceasta problema, eu de aproximativ 10 ani traiesc cu o scurgere care uneori a fost alba, uneori galbuie, uneori cu miros, uneori fara miros. Acum ca m-am prezentat la ginecolog pentru problema mamară, am decis la următorul consult sa expun si aceasta problema, de fapt am spus si acest detaliu insa mi s-a spus sa revin cand consider eu deoarece acum ma investigheaza doar pentru problema mamară.
Eu in trecut am citit pe internet de foarte multe ori despre scurgeri insa niciodata nu am gasit ceva mentionat de fertilitate. Am o prietena care in prezent si ea are aceasta problema si m-a informat ca daca scurgerea nu este tratata la timp duce către infertilitate. Am cautat si eu mai amanuntit acum si spre nefericirea mea m-am lovit de adevar. Probabil o sa ma "certati" pentru ca nu am fost la timp, este din cauza situatiei financiare, eu tocmai acum am ajuns la varsta la care pot lucra, cand eram mica preferam sa tin pentru mine sau sa astept cu gandul ca orice problema as avea o sa treaca, doar ca sa nu-mi supun parintii la costuri. Am gresit, stiu, am gresit si acum cel mai probabil am o problema grava de infetilitate. As vrea sa stiu totusi daca cineva s-a confruntat cu aceasta situatie. E o intrebare la care nu gasesc un raspuns, daca secretia este tratata pana la urma, sunt sanse ca fertilitatea sa-si revina sau pe romaneste pot spune ca m-am distrus singura din acest punct de vedere?
Oricum o sa expun aceasta problema la urmatorul control, insa sunt o fire care vrea sa aiba cat de cat habar despre anumite chestii inainte de a afla cu adevarat ce si cum. Nu vreau sa ma framant pana atunci fara sa stiu macar ceva, prefer sa aflu si opinii ca sa pot sa ma intaresc emotional.
Sper sa nu ma judecati, sunt constienta de greseala pe care am facut-o.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Buna, in cazul tau particular eu as spune ca cel mai indicat este tot sfatul medicului specialist alaturi de anumite investigatii, atunci cand va fi cazul si mai putin parerile userilor TPU
Eu zic sa nu te sperii dinainte!

| Cristianaa23 explică (pentru Simpatic):

Bineinteles ca tot medicul, doar ca este ceva specific mie sa ma informez doar ca parere.

| Simpatic a răspuns (pentru Cristianaa23):

Fiind o situatie sensibila, iti dai seama ca nici useritele noastre nu se vor ingramadi sa iti dea raspunsuri fata de problemele pe care si ele le-ar fi avut ...deci tot raspunsuri la modul general vei primi cu siguranta aici
inteleg de ce doresti opinii pana la a merge la medic!
sper sa nu fie grav in niciuna dintre cele 2 probleme prezentate mai sus de tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai dat peste cel mai prost si avar ginecolog, care este interesat doar sa-ti ia banii, la cat mai multe consultatii fara sa aiba habar ce face.

Schimba imediat gineoclogul, fiindca problemele ginecologice sunt tot hormonale si sunt strict legate de problema mamara!

| dullcat a răspuns:

Buna.Ca sa inteleg, intrebi de scurgerile vaginale? Informatii concrete primesti tot de un medic, in urma unui consult si a unor analize.Pe TPU nu (mai) exista medici, primesti doar pareri si presupuneri de la persoane neavizate.

Gresesti in continuare fiindca iei de bun ce citesti pe internet. Exista o linie fina intre a te informa obiectiv si a te speria, a trage concluzii pripite despre ce ai si ce nu ai, rezultand stres care evident ca te va afecta si mai mult negativ.Cred ca se intelege unde anume te incadrezi tu.Numai bine!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te autoblama, nu are treaba situatia financiara. Ai avut parinti, e vina lor. Minorii beneficiaza de asistenta medicala gratuita. Probabil ca nici nu ai avut cu cine sta de vorba/ti-a fost jena, si asta tot de parinti tine. Nu te mai autoinvinovati fara rost. In cel mai rau caz, esti sterila si aia e. Viata e despre mult mai mult decat sa lasi niste plozi in urma.

| ioana748 a răspuns:

Multe fete au acest gen de probleme. Uneori apa cu bicarbonat rezolva. 1 jumatate de linguriță la un pahar de apa. Cure de doua saptamani cu doua pauza.
De asemenea spalaturi cu apa cu bicarbonat in zona intima si folosirea unui sapun special pentru zona respectivă.
Multa sanatate ❤️