| bogdanik96 a întrebat:

am 16 ani (fac 17 in 2 luni) si am o problema la gamba stanga, problema sta in felul urmator :
Alergam un prieten, si cand am vrut sa sar un gard, un fier indoit din acel gard mi-a intrat pe langa tibia stanga, in gamba.
A curs foarte mult sange, am chemat salvare care m-a dus la spital, unde m-a cusut cu 3 copcii, m-a desinfectat, si m-a bandajat.
Mi s-a spus sa revin ziua urmatoare pentru un control.
Dar acum sunt acasa si am o durere ingrozitoare, nu pot merge nici la toaleta, ma doare capul si am o stare de ameteala si plus de asta cei de la spital mi-au spus sa stau cu piciorul sus pe cateva perne, daca stau asa ma doare mai tare si nu pot adormii cu fata in sus.
Nu pot adormi deloc si imi este foarte rau.
Ce as putea sa fac? Credetii ca se va vindeca repede? O sa ramane semne mari?

Precizez ca rana are cam 2 cm latime si cam 1 cm adancime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm si dormi cu cracii in sus. laughing
Tu amplifici durerea si starea de rau prin frica pentru ce s-ar putea intampla.

| Robert_Krestel_1990 a răspuns:

Eu zic sa suni la ambulanta, sau poate esti doar sperit. Rana dupa parerea mea nu e asa mfare, eu am avut taieturi mai mari de atat si nu am patit nimic. Stai linistit ca nu omsa ramana semn daca tea cusut si nu o sa patesti nimic.

| purringkitty a răspuns:

O sa fie ok. Gandeste pozitiv. Da, stiu, simplu de zis cand nu-s in situatia ta. Maine cand te duci la control, spune sa-ti dea ceva analgezic, eventual si somnifer, daca doare asa tare incat nu poti dormi.
Referitor la semn, nu cred ca ramane ceva prea vizibil si oricum, stai linistit, ca nu prea se uita nimeni la gambele baietilor sa fie perfecte. Priveste partea plina a paharului - bine ca nu te-ai lovit pe fata.

Insanatosire grabnica!

| bogdanik96 explică (pentru purringkitty):

Mersi, nu ma intereseaza asa mult de semn, vreau doar sa scap mai repede, nu ma mai doare chiar asa rau acum, doar e amortit...dar oricat as incerca nu pot adormii cu fata in sus, sunt obisnuit sa dorm pe o parte si nu pot cu piciorul asa.