| RobertG101 a întrebat:

Bună ziua. Problema mea este destul de minoră, dar foarte deranjantă. Am o ciupercă la talpa dreaptă și printre degete și nu știu cum să mai scap de ea. Am încercat câteva creme dar fără rezultat. Vreau o soluție mai naturistă și nu foarte costisitoare. O altă mică problemă e că am mâncărimi la pielea de la coate de multă vreme, și mai arată și urât, și pe acestea vreau să le rezolv. Mă puteți ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai "natural" si la indemana remediu impotriva ciupercilor la picior este salicilul, preferabil dizolvat in spirt sanitar (se si gaseste asemenea amestec de spirt sanitar). Se spala bine piciorul cu sapun antibacterian, iar dupa uscare se tamponeaza zona afectata cu solutia salicilata, lasandu-l sa se usce complet. Abia dupa uscare vom lua ciorapi, bine spalati.
Deseori si pantofii pot fi contaminate cu ciuperci, de la care se poate re-infecta piciorul. Din acest motiv vom sterge si interiorul pantofilor cu spirt sanitar salicitat, imediat dupa descaltare.

Tratamentul poate dura chiar si cateva saptamani, in functie de seriozitatea cum tratam problema.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi de urgenta la un deramtolog, pare a fii scabie, dar poate fii orice altceva! Daca nu mergi, continua sa se intinda si pe corp, fata si daca-i contagioasa, se poate sa imaprti si al familie, colegi samd.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru RobertG101):

Bre, aia nu-i ciuperca de picioare, daca o ai si pe coate!
Cauta un alt deramtolog care stie ce ai, evident ca astia la care au ai fost tu eram veterinari, nu dermatologi, daca nu au fost in stare sa-ti ghiceasca infectia, de aceea nu au stiut ce sa-ti prescrie.

Ori nu faci tu ce trebuie sa scapi de ea, adica, spalat si dezinfectat incaltamintea cu clor si substante puternice, sosetele si papucii, de asemenea spalate cu substante puternice, pentru ca te tot reinfectezi daca faci tratament la picioare, dar continuii sa te incalti cu incaltamintea plina de aceeasi ciuperca/bacterie.

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Incearca bicarbonat de sodiu dizolvat in putina apa cu lamaie proaspăt stoarsa si speli piciorul, apoi aplici crema de galbenele insa dupa 1 - 2 ore ca sa actioneze bine! La coate comprese si crema! Mai poti incerca pentru coate Triderm crema. Multa sănătate!

| Bogdan26E a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care il poti face in aceasta situatie este sa consulti un medic, nu lua tot felul de creme dupa capul tau, mergi la o consultatie doctorul iti va prescrie tratamentul adecvat pentru problema ta.Eu iti doresc multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat