| tatiantanasa a întrebat:

Bună ziua, pun și eu întrebare, pot fi pensionat pe caz de boală dacă am următoarele boli?
Asm bronsic sever, cardiopatie ischemica, hepatită de gradul 3, hipertensiune arteriala tot grad 3 și ultimul și cel mai nasol DEPRESIE ȘI ANXIETATE AGRAVATĂ. Vă mulțumesc și aștept un răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu daca este un medic pe TPU, care sa-ti poata da un raspuns sigur.
Pentru a fi pensionat pe caz de boala trebuie sa fii incadrat intr-un grad de invaliditate si aceasta incadrare se face de catre o comisie la care trebuie sa fii trimis de medicul de specialitate care te trateaza, asa ca vorbeste cu medicii care te trateaza, ca sunt specialitati diferite pentru bolile indicate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te pensioneaza pentru depresie stai linistit sau pentru astm, te vor trimite la psiholog si la pneumolog sa te tratezi, se pot ameliora atit depresia cît si astmul cu tratament, ca sa ai grad de handicap ttebuia sa ai boli din nastere sau accidente de munca din care sa reiasa negru pe alb ca nu poti muncii deloc, dar cu astm depresie sau diabet multi au loc de muncă, mergi la comisia de handicap din sectorul tau si intreaba i si vezi ce iti vor spune ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic, ca aici nu avem medici pe forum!

| Violleta2022 a răspuns:

Vin si te intreb, anul trecut cand doreai sa faci scoala de soferi, nu aveai toate bolile astea pe care le mentionezi aici?
Cu atatea boli grave, cum este posibil sa fii acceptat la scoala de soferi si sa nu fi un pericol pe sosea pentru ceilalti din trafic?

https://www.tpu.ro/......sedinta-e/

| tatiantanasa explică (pentru Violleta2022):

Cred că mă confundați eu nici nu am permis de conducere cu părere de rău dar se mai întâmplă o zi cu spor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tatiantanasa):

"acum 23 ore | tatiantanasa explică (pentru Violleta2022):
Cred că mă confundați eu nici nu am permis de conducere cu părere de rău dar se mai întâmplă o zi cu spor."

Intrebarea asta ai pus-o chiar tu cand faceai scoal de soferi:
"în 27 Iunie 2023 | tatiantanasa a întrebat:
Bună ziua! Am și eu o întrebare fac școala de șoferi categoriile c+e dar la practică instucorul mi-a spus că o ședință e echivalent a 6 km. Este ok.sau o ședință trebuie să dureze o oră? Deci ședința se consumă la nr.de km.sau la oră?"

Am intelesa acum, nu ai luat de fapt carnetul de conducere, ai picat examenul.

| tatiantanasa explică (pentru Violleta2022):

Era vorba de băiatul meu îmi pare foarte rău!
Și într-adevăr a picat examenul costă foarte mult cei 8 km de ședință 500 de lei și nu neam permis dar are toată viața înainte are abia 21 de ani strânge bani și o să facă mai multe ședințe are tot timpul. O zi frumoasa