| steelshop100 a întrebat:

Buna ziua sar si eu in ajutorul vostru cu o problema...din luna aprilie a trebuit sa port ochelarii 1 an de zile eh in tot acest timp din aprilie pana in septembrie ochelarii i-am purtat numai pe nas si in tot acest timp m-am uitat numai peste ei cred ca mi-am fortat nervii ochiului chiar nu stiu ce sa zic. acum vad ca imi tremura foarte tare ochii si numai mi se inchid ploapele si imi da o senzatie ca si cum as avea fruntea `dezlipita e gura si ma ia foarte greu somnu findca ma dor ochii si nu mi se mai inchid ce as putea face? mi-am dat si cu picaturi da in zadar tot nu mi se mai inchid ploapele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| mustard a răspuns:

Daca ochelarii erau pentru distanta trebuia sa te uiti prin ei nu peste ei.
Nervul optic se poate forta numai daca te uiti fix lungi perioade de timp fara sa clipesti.
Cel mai bine iti faci un control la ochi sa nu fie cumva scleroza retiniana (asta am avut eu).
Si poti incerca sa faci exercitii pentru ochi zilnic:
- te uiti la un obiect aproape de tine si pe urma te uiti la altul mai departe de tine si apoi la altul si mai departe si apoi revii la obiectul apropiat.
- iti rotesti ochii incet de la stanga, sus, dreapta, jos de cateva ori.

Cat despre pleoape, cateodata, din cauza oboselii ochilor, pleoapele colecteaza lichid si se umfla si faci urdori pe la glandele lacrimare noaptea.
Poti incerca comprese cu ceai cald pe pleoape alternad cu comprese reci.
Si renunta la a mai sta mult timp cu ochii in monitorul calculatorului, ase iti distrugi ochii cel mai repede.
E recomandat ca la fiecare ora de stat la calculator sa iei o pauza de 10 minute!
Ia o pauza de o saptamana de la calculator si vezi daca se atenueaza simptomele.