| alysteel100 a întrebat:

Buna ziu am si eu nevoie de ajutor ma simt foarte rau sa va povestesc cum a inceput a inceput prin luna aprilie am avut un mic joc la ochii si a trebuit sa port ochelarii dioptria fiind foarte mica eh din luna aprilie pana in septembrie ochelarii i-am purtat numai pe nas ...chiar pe varful nasului si in tot acest timp m-am uitat peste ochelarii eh de vreo luna si ceva am o senzatie foarte urata sau nu stiu cum sa ii zic am senzatia ca am fruntea ridicata de gura ca si cum ar fi `dezlipita` parca as merge pe strada cu fruntea sus cum s-ar zice si am observat ca numai mi se inchid ploapele am dureri foarte mari la ochii si imi tremura ingrozitor sad si cand vreau sa ma culc ma ia foarte greu somnu pentru ca nu mi se inchid ploapele sau ochii nu stiu ce sa mai zic.ma deranjeaza foarte rau starea asta nici numai pot sa merg pe stradaca simt ca mi se ridica ochii in cap cred ca mi-am fortat vreun nerv sau muschii al ochiior uitandu-ma peste ochelari si simt ca imi ies ochii afara si numai sunt ochii mei mi-am dat si cu picaturi da in zadar tot asa ma simt ce sa fac? si ce ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine să renunţi la ochelari deocamdată, să îţi creezi condiţii să te odihneşti bine, să îţi ajuţi ochii să se însănătoşească privind natura (de exemplu în parc), să reduci durata activităţilor care necesită concentrarea privirii (de exemplu făcând pauze de câteva minute la fiecare oră).