| GlobalElite a întrebat:

Bună ziua sau seara, am nevoie și eu de niște sfaturi și răspunsuri, ma numesc Claudiu, am 13 ani, un metru 58 și 40 de kg. Mereu de când ma știu am fost slab și pitic și deloc dezvoltat, adică muschi etc. chiar și când fac flotări aproape toți prietenii mei poate sa facă flotări eu nu pot nici una. Efectiv nu am putere, am făcut câteva luni kickbox, făceam o gramada de chestii pentru mâini, abdomen etc și nu am văzut nici o schimbare. Făceam și acasă antrenamente, abdomene, flotări in genunchi, multe și le făceam constant și tot nici o schimbare. M-as gândi sa ma duc la sala dar am auzit ca pot rămâne pitic și mi-a fost frica, am un prieten care e foarte mare și are tot 13 ani, are 60 de kg și nu e gras, e plin de muschi și înalt și el mi-a zis ca făcea doar flotări și tractiuni. I-am zis cum putea sa facă flotări și mi-a zis ca putea pur și simplu, poate îmi lăsați și mie niște sfaturi ce sa fac, chiar vreau sa ma dezvolt și chiar dacă sunt prea mic o zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim89395 a răspuns:

Aici e vorba mai mult de genetica. Fiecare are hormonii diferiți si nu ar trebui sa te simt prost pe acest lucru. Privește partea bună, ei, pentru ca s-au dezvoltat rapid, vor arata mult mai bătrâni in 10-15 ani, insa tu vei arata normal sau chiar mai tanar. Te asigur ca vei creste, si eu am fost asa, "piticania clasei" si nu aveam nicio speranța ca voi creste. Este bine sa faci exerciții pentru a te menține in forma, dar nu exagera si nu te suprastimula. Apropo, e cam tarziu, pentru a creste normal trebuie sa dormi si destul de mult!

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Doua chestii:

1. Alimentatia, mananca multe proteine (CARNE in primul rand, apoi oua, branza, peste, fasole, linte, naut) + carbohidrati (cartofi dulci, orez, paste din grau intreg, paine integrala, fulgi dde ovaz, etc.)

2. Antrenamentul trebuie sa fie STRUCTURAT, cu program... nu haotic, gen "azi fac multe flotari, maine fac multe tractiuni, etc.", ca NU o sa functioneze. Trebuie sa-l imparti PE GRUPE, sa tii cont ca unele grupe participa la exercitiile altora (si asta le afecteaza recuperarea, etc.)

| DjSannan a răspuns:

Înțeleg că vrei să te dezvolți și să ai mai multă putere și mușchi. Primele lucruri pe care le recomand sunt să mănânci suficient și să ai o dietă echilibrată și să faci exerciții fizice regulate. Este important să începi într-un mod sigur și să te concentrezi pe exerciții care îți vor dezvolta puterea și rezistența, cum ar fi flotările, tractiunile și exercițiile pentru abdomen. Poți începe să faci aceste exerciții la sală, dar poți începe și acasă. Poți să începi cu seturi mai ușoare și să crești treptat numărul de repetări și greutatea pe măsură ce îți îmbunătățești puterea. Este de asemenea important să te odihnești suficient și să îți acorzi timp să te recuperezi între antrenamente. Dacă te simți stânjenit să mergi la sală, poți încerca să faci exerciții acasă sau să găsești un partener de antrenament cu care să te simți confortabil să lucrezi. Sper că aceste sfaturi te vor ajuta să îți atingi obiectivele