anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Salut, m-am hotarat sa-mi dezvolt muschii si m-am gandit sa fac flotari, abdomene, genoflexiuni si tractiuni(tractiunile deocamdata nu pot sa fac niciuna)si pe net scria ca nu trebuie sa le fac zi de zii ci cu pauze de 1-2zile si ca e mai bine o zii biceps, o zi abdomen etc. ca se reface mai bine muschiu dar am m-ai aflat ca daca fac prea mult de asta o sa se obisnuiasa muschiu si degeaba le fac, nu am bani de sala si stau la tara, ce sa fac dupa ce se obisnuieste muschi cu exercitiile astea. vreau sa stiu cat mai multe informatii despre muschi ca n-am bani de antrenor si am 14 ani si sunt gras dar o sa slabesc ca tin cura

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa ai mare grija ce mananci, esti norocos, la tara ai acces la produse naturale, gen lapte, oua, carne, legume si fructe- acestea nu trebuie sa iti lipseasca din alimentatie.nu iti face griji, daca vei urma un program strict de exercitii vei slabi.Trebuie sa elimini din alimentatie chipsuri, snacksuri, cartofi prajiti in exces, dulciurile in exces, etc, pentru culturisti sunt foarte recomandate produsele pe care ti le-am enumerat mai sus, mai ales laptele, face minuni.Nu uita, 3 mese pe zi, si gustari.Nu trebuie sa te infometezi si nici sa exagerezi cu exercitiile, pentru inceput o ora pe zi este ultra suficient, initial de 3 ori pe saptamana, apoi de 4 si 5 ori. Iti voi da exemplu programul meu, poate te ajuta sa iti faci o idee, desi gasesti si pe net o gramada de sugestii. Incalzirea 10 minute, exercitii simple(cum se face la ora de sport la scoala, banuiesc ca stii), apoi 50 genoflexiuni, 50 abdomene, 100 flotari (serii de cate 20, eu doar asa pot) iar apoi exercitii pentru diferite gr. musculare cu gantera, in prezent folosesc greutatea de 11 kilograme(tu sa folosesti una mai mica pentru inceput, cam 7 kg si apoi iti iei si mai mare, sau daca ai deja una mare fa mai putine exercitii)Ridicari pe varfuri cu gantera in maini, 200, serii de cate 50, fandari cu gantera in mana, 3 serii de 20. Pe mine ma ajuta mult un exercitiu de respiratie pe care l-am invatat de la un prof de sport- inspiri profund, cat poti, tii in tine aerul 10-15 secunde si apoi expiri puternic, sa il faci cat mai des. Alt aspect important, nu te antrena daca ai febra musculara, iar pentru inceput fa exercitii mai putine, ca apoi din saptamana in saptamana sa cresti numarul lor. Nici eu nu am bani de antrenor, dar urmez acest program de vreo 6 luni si m-am schimbat fata de cum eram, am muschii mult mai definiti si mai mari, plus ca ma simt mai bine si am mai multa forta, apoi nu mai respir ca si cum as fi pe moarte daca alerg dupa autobuz sau urc 4 etaje, inainte asa pateam.App, daca iti place sa alergi, e ok, te va ajuta sa slabesti.Si important, nu baga steroizi, nu te vor ajuta cu nimic, ba chiar iti pot face foarte rau. Mai sunt suplimente cu aminoacizi, dar nu fac chiar asa minuni cum se zice, poate cele f. scumpe or fi mai bune.In schimb, la varsta ta, esti in crestere si ar fi recomandat sa iei niste suplimente cu vitamine- te vor ajuta, si nu te lua dupa mituri gen ma ingras si mai rau, daca vei face sport nu se va intampla asa. Iti doresc mult succes, si nu uita, in culturism e f. importanta disciplina si echilibrul.Cu timpul vei gasi acest echilibru, organismul iti va spune singur cat si ce sa mananci si cate exercitii sa faci.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca locuiesti la tara nu e rau munca fizica o sa te faca mai bine ca abdomenele, flotarile etc eu de ex can m-am dus asta vara la bunicamea ma duceam la coasa si simteam cu ma dor incheieturile, sau daca ai un ciocan greu...

http://www.menshealth.ro/zeul-tunetului

si daca vrei sa slabesti fa alergari fiindca de la asta slabesti mult