| Viorelaa26 a întrebat:

Buna ziua. Sunt insarcinata in 13 saptamani, din cate am inteles la 16 saptamani am dreptul sa cer sa intru in concediu de risc maternal. Pentru la locul de munca nu imi permite a lucra in ipostaza de gravida. Ridicand greutati dupa apar durerile de burta si nu as vrea sa pun viata copilului in pericol. Medicul ginecolog mi-a zis ca imi va da hartia dar trebuie dupa sa merg la medicina muncii si acolo se va decide. Sunt sanse ca sa ma impiedice de a pleca in concediu de risc maternal? A mai intampinat vreo mamica recent problema asta? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu există nici o problemă
Medicina muncii, este o invenție românească de luat banii de la om. Dacă medicul ginecolog stabilește că este sarcină cu risc și trebuie concediu medical maternal, cei de la medicina muncii, contracost, dacă nu greșesc, vă vor da o hârtie prin care confirmă diagnostic de la ginecolog.
Problema este că lunar, până la naștere veți face aceste hârtii!
Sănătate și naștere ușoară!

2 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

E irelevanta medicina muncii, doar o procedura stupida si ieftina a romaniei.