| anamilla a întrebat:

Buna ziua!
Sunt o persoana directa, asa ca voi intra direct in problema.
Cu o saptamana in urma, am fost la un control ginecologic, deoarece imi aparusera niste bubite albe tari in exterior. Acestea mi-au aparut in urma cu 3 luni, dar nu le-am dat atentie si am tot sperat sa fie doar o iritatie. Cum acestea nu au trecut de la sine si mai rau, au inceput sa ma manance, am fost la medic. O clinica particulara, renumita cu dr. buni dar scumpi. Dupa un examen colposcopic, mi s-a pus diagnosticul "Col cu eea cu mozaic pe buza ant si post, iod-neg". Dumnezeu stie ce inseamna... Ideea e ca dr. mi-a spus ca trebuie sa-mi faca cauterizare dupa o saptamana, ca ar fi un virus contact pe cale sexuala. SURPRIZA! Urata, bineinteles. Mi-a prescris Condyline pentru zona exterioara si pentru zona interioara cauterizare dupa o saptamana, mai exact saptamana viitoare la sfarsitul lunii martie. Am citit pe net, Conyline este pentru negi luati pe cale sexuala. I-am spart capul viitorului meu sot, desi el m-a incredintat ca nu m-a inselat, eu nu-l cred.
Intrebarile mele sunt: trebuie neaparat sa fac aceasta operatie, e dureroasa, se poate scapa si fara operatie prin alte metode, naturiste de ex., ce alti dr. mai pot contacta pentru o alta opinie, si unde ar trebui sa se duca viitorul meu sot meu pentru o verificare si la el, o clinica, un dr. un nr. de tel, ceva. Sunt foarte speriata si nu stiu incotro s-o apuc. In asteptarea unui raspuns cat de curand, va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mihai A, iarta-ma te rog ca reintervin. Dar uite ce zic studiile: In general, HPV is thought to be responsible for about 40% of penile cancers.
E adevarat, cancerul penian e rar. Dar eu am vazut cateva cazuri si la unele s-a depistat infectie cu HPV in celulele canceroase (doua in ultimul an). Mie mi se pare destul de convingator.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la o clinica care face fenotiparea virusului HPV pentru a afla ce tulpina ai. Fiindca sunt tulpini foarte cancerigene si tulpini mai putin cancerigene. Orice tulpina ai avea e bine sa faci cauterizarea. Nu e o operatie propriu-zis, nu e foarte dureroasa. In plus, trebuie sa mergi frecvent la ginecolog si sa faci examene Papanicolaou frecvent (macar la 6 luni) si colposcopie cand crede ginecologul de cuvinta. Sotul tau ar trebui sa mearga si el sa faca fenotiparea virusului sa fie sigur daca este sau nu infectat. Nu ai de ce sa-i spargi capul, nu ai fost infectata in urma cu 3 luni. Infectia ati contacta-o, unul dintre voi, mai demult, dar a aparut acum pe fondul unei scaderi a imunitatii (poate obosela, stressul, o gripa). Asadar, boala poate data de cativa ani, mai ales ca tu deja ai modificari la nivelul colului care arata ca esti bolnava de mai multa vreme.
Mergi neaparat si fa-ti fenotiparea. Face mai mult decat 100 de pareri. Vei sti sigur daca ai HPV si ce tulpina ai. Aspectul ala in mozaic al colului tau nu e deloc bun, poate ar fi nevoie si de o biopsie, mai ales daca ai o tulpina inalt cancerigena. Succes!

| mioara a răspuns:

Mai bine du-te si consulta si un alt doctor inainte sa te operezi

| MihaiA a răspuns:

Brigaela. tin sa te contrazic. Pentru barbati nu s-a facut inca un test pentru determinarea tipului de hpv din simplu motiv ca la barbati rar se poate sa dea in complicatii.
La noi e mai simplu : daca iti apare ai. daca nu Dumnezeu cu mila.
Acum sa trec la problema :
Iti sugerez si tie si sotului tau sa luati ceva pentru intarirea sistemului imunitar. gen Echinaceea.
Pe langa asta puteti incerca si Isoprinosine.

Iti recomand sa citesti asta :

http://www.srd.ro/doc/ghi/ghCond.pdf

| MihaiA a răspuns:

@ brigaela. intr-adevar e responsabil de cancer la penis insa. foarte rar. Doamne fereste sa fie asa. Am specificat ca la barbati doar nu se poate face test. Confirmare de la medic. [ Se poate da cu o solutie de acid acetic paremise si reactioneaza pe unde ai condiloame, ca pe urma sa dai condyline sau sa le elimini cu laser ]

| dani9354 a răspuns:

Ar trebui sa consulti mai multi medici, iar fiecare sa-si puna parerea, depinde de tulpina virusului iar in legatura cu sotul nu trebuia sa il acuzi aceste boli pot aparea si pe cale ereditara, adica unul din parintii sau bunicii vostrii au au suferit de acest virus! sper ca ti-am fost de ajutor.MULTA SANATATE