| AnonimAlle18 a întrebat:

Sunt putin îngrijorată! De obicei aveam o menstruație abundentă si imi ținea cam 4-5 zile, însă de luna trecuta si luna aceasta am observat ca imi vine foarte putin! Stie cineva care ar putea fi cauzele? Ar fi motiv de îngrijorare?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Depinde de ce vârstă aveți, de alimentație, stare emoțională. Nu este nimic grav, mai ales că se pare, nu v-ați început viața sexuală. E vorba, pur și simplu, de o reglare hormonală, care depinde inclusiv de anotimp! Când este cald, se elimină mai mult, când este frig, organismul își conservă energie și resurse pentru a putea să reziste la frig.

| AnonimAlle18 explică (pentru romeo78):

Ba da, mi-am început viata sexuala acum 9 luni.

| romeo78 a răspuns (pentru AnonimAlle18):

Pentru liniștea dumneavoastră, mergeți la medicul de familie și cereți trimitere pentru analize medicale. Sunt gratuite și veți vedea dacă anumite valori sunt scăzute și vi de vor recomanda vitamine sau alt tratament. Nu te panica! Tocmai pentru că ai început activitatea sexuală, e una dintre cauzele problemei. Înainte, doar prin ciclu te descărcări. Acum, raportul sexual a devenit o a doua cale de descărcare!
Felicitări, ați devenit femeie, nu mai sunteți o copilă!

| brokxy a răspuns:

Iti dau un sfat. Mananca ciocolata inainte sa iti vina cu cateva zile si nu te infometa. De altfel incearca sa mananci mai multa carne. S-a dovedit ca o dieta vegana sau lipsita de carne si lactate duce la infertilitate. Daca ti-se potriveste vre-una din astea, infometare sau dieta vegana.Ar trebuii sa schimbi ceva. La alimentatie. In cazul in care esti tanara. Nu e bine sa iti vina asa putin. Si da e motiv de ingrijorare. Si eu sunt fata si iarna imi vine la fel ca vara tot mult.