| Dvelaisa a întrebat:

Poți sa fii însărcinată atâta timp cât menstruația vine normal si este normala? Ma refer la prima luna după un contact sexual. Am citit ca dacă ești însărcinată nu poți avea menstruație, doar o "falsa menstruație", foarte scurta (o zi sau 2), foarte puțin abundenta și mult mai deschisă la culoare. Însă dacă este normala? (5-6 zile (la mine asa e mereu) și culoare și cantiate ca de obicei?)
Sunt in dilema
Funda
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea menstruatiei la data calculata, pronosticata si in cazul in care desfasurarea ei se produce in conditii similar cu celelalte menstruatii anterioare, ca si durata, cantitate, flux de eliminare, culoare, miros, aspect, etc, reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99% in acel ciclul menstrual terminat, NU s-a format si nici NU exista o sarcina deci daca menstruatia este ''NORMALA'' in acel caz se poate aprecia si afirma fara teama de a gresi ca in proportie de peste 98% este IMPOSIBIL sa fii insarcinata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

În situația prezentata de tine, și nu poți fi gravidă.

| sofisis a răspuns:

Exista cazuri. Sunt rare dar exista. Mama unei prietene de exemplu a avut menstruatia aia falsa pana la 7 luni de sarcina.
Iar eu am avut sangerarea de nidatie fix cand ar fi trebuit sa am menstruatia ...deci nu am facut legatura cu o sarcina.

| Mada1920 a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri le care le si cunosc, carora le-a venit ciclul si dupa 2 luni dupa ce au ramas insarcinate, asa ca nu te baza pe asta.

| Againrip a răspuns:

Este aproape imposibil!
Succes!