| Eucumamajunsaici a întrebat:

Buna ziua TPU.
Acum doua ore am mancat iaurt expirat de pe data de 31.05. 2017 azi suntem in 03.06. 2017 voi pati ceva?
Am mancat cateva linguri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anoniiim1807 a răspuns:

Nu vei pati nimic.
In general alimentele nu expira exact la acea data..si dupa câteva zile le mai poți manca. Nu foarte multe doar 1-2 zile.
Si stai liniștit ca ai mai mâncat tu produse expirate fara da ști. La magazine se mai schimba datele de expirare.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Mai bun mai vechi, mai expira otravurile chimice din el.

| xerxes1 a răspuns:

Iaurturile sunt produse acidofile (conţin acid lactic rezultat din fermentarea laptelui) ceea ce le conferă o „auto-protecție" contra bacteriilor de alterare.
Se poate consuma inca 7-10 zile de la data recomandata de producator care este in general de 30 de zile.

| octav005 a răspuns:

Poate sa te doara stomacul.