| Jessica1235 a întrebat:

Dacă mă doare burta și fac diaree de la iaurturi și laptele condensat din cafea înseamnă că am intoleranță la lactoză?

Tocmai azi am mâncat de două ori câteva linguri de iaurt cu cereale (din porumb, grâu, stafide, felii de cocos și încă ceva fructe uscate) și după ambele dați m-a durut burta și am făcut diaree.

Pățesc des să mă doară burta după ce beau cafea cu lapte condensat.

Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara lapte DE VACA (3-5%), de la producator si pune-l la acrit. La temperatura camerei, in 2-3 zile se va face ca iaurtul si se va separa in el si zerul.
Cand e gata, amesteci bine si vei obtine lapte batut.
Bei cate un jumat de cana dimineata si seara din acest lapte batut sau consumi laptele acru. Stomacul tau se va obisnui cu laptele (care este foarte sanatos), chiar daca n-ai mancat lapte de mama cand ai fost mic.

Nota:
Daca laptele nu se face lapte acru (consistent) in 3 zile (la temperatura de peste 20 grade Celsius), atunci numai lua nici lapte, nici alte produse "lactate" de la acel producator!

| Jessica1235 explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru sfat

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai consuma aceste alimente. Este clar de unde vine problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai intoleranta la lactate!
Uita de ele si elimina-le complet din alimentatia ta.

| helpforyou a răspuns:

Poate fi un semn ca ai intoleranta la lactoza.
Persoanele cu intoleranță la lactoză au un nivel scăzut de lactază, ceea ce duce la neputința de a digera lactoza și la simptome precum durerea abdominală, diareea, balonarea și gazele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa ai o intoleranta la lactoza sau iaurtul in sine nu este bun. Cel mai bine ar fi sa mananci lucruri uscate sau care sa nu iti afecteze sanatatea. Fa-ti un set de analize eventual si discuta cu medicul de familie.

| nukeyly a răspuns:

Ia pauza 7 zile schimba producatorul daca se repeta fa analize de produs si apoi tie sa stii exact. Altii nici impuscati nu se lasa de ce le place.