| UrsuletulMisogin a întrebat:

Deci,treaba sta in felul urmator.un prieten de 13 ani este pus intr-o situatie dificila.mama vrea sa divorteze de tata,deoarece il considera o influenta proasta,si e obligat sa se mute cu mama din oras,dar el vrea sa stea cu tatal, ce poate face?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca e destul de mare in acest caz sa-si exprime opinia. Pur si simplu la proces trebuie sa spuna ca el isi doreste sa locuiasca cu tatal lui. Daca judecatorul nu-l va considera o influenta proasta va putea sa stea cu el.

| Divy a răspuns:

Ști cine e devină copilul că s-a născut, mereu cade de fraierhee hee

Poate doar dacă tatăl îi poate asigura cele necesare traiului și în al doilea rând cam tatăl trebuie să ia act ca decizia copilului să conteze

| DeathOfDreams a răspuns:

Nu e o situație ipotetică, nu?
Oricum, nu poate fi obligat să stea cu mama lui, e alegerea lui cu cine rămâne.

| asperger a răspuns:

Pai la divort minorul va fi audiat si in functie de rezultatul anchetei sociale se va stabili domiciliul(protectia copilului se autosesizeaza )
apoi se da hotararea de divort(cu tot cu pensie alimentara)si daca nu sunt multumiti parinti pot face apel/recurs