| INTERMED1 a întrebat:

Buna ziua TPU,am cateva cicatricii pe fata si as vrea sa scap de ele, tin sa precizez ca cea mai mare cicatrice este de 1-2 cm. Imi puteti spune o metoda de a scapa de ele? ( interventie chirurgicala, etc? )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru ami multe sfaturi!
Pa, pa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista chirurgia estetica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista la ora actuala metode de a scapa de cicatrice... Sorry, si eu am dar cu timpul am ajuns sa ma obisnuiesc si chiar sa imi placa happy...

| Dilavia a răspuns:

Crema cu colagen. Trebuie sa te dai cu ea de 2 ori pe zi (de preferat dimineata si seara), fara intrerupere, pana cand vezi ca incepe sa se amelioreze zona cicatrizata. Nu iti pot garanta 100% ca o sa iti dispara complet. Dar in proportie de 75% o va ameliora, si nu se va mai observa decat daca te vei uita atent. si eu am avut o cicatrice pe picior, si crema asta chiar m-a ajutat, abia daca se mai obsearva ceva, mie mi-a recomandat-o dermatologul, caci nu doream o interventie cirurgicala.
Crema cu colagen o gasesti la farmacie sau online. uite si cateva link-uri:
http://www.beautydepo.ro/ro/creme/906-crema-cu-vitamina-e-500-ml.html
http://www.bizoo.ro/produse/crema-cu-colagen/start-0/10/
http://www.naturo.ro/product/id/2180/colagen-vegetal/
Singurele metode care ar putea sa iti faca cicatricile sa dispara defintiv, sunt:
-interventia cirurgicala
-laserul
-si mai exista un fel de aparat cu electrozi (asemanator laserului), am uitat cum se numeste.

| INTERMED1 explică (pentru Dilavia):

Ceau,conteaza daca cicatricea este demult?

| Dilavia a răspuns (pentru INTERMED1):

Hmm...mai cu cat cicatricea e mai veche cu atat trece mai greu. dar asta nu inseamna ca nu va avea efect crema. ba da, va avea, dar rezultatele ei vor aparea intr-un timp mai indelungat.

| ViseInCeata a răspuns:

Trebuie o inteventie chirurgicala!