| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Bună ziua TPU, am o întrebare care vreau un răspuns sincer și fără judecați sau ceva, am fost suturat la o plaga destul de mare și de adâncă, adică în lungime plaga a fost de 25 cm și în adâncime as crede ca nu o scris clar dar părea adâncime de vreo 11-13 cm de mi-am văzut osul, în fine plaga e suturata acum e ok, dar întrebarea este dacă fumez exista șanse mai mari sa se infecteze plaga? Adică eu n-am mai fumat de atunci dar sunt șanse mai mari de infectare sau ceva dacă fumez în timp ce se vindeca plaga?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fumatul nu are legătură directă cu posibilitatea de infectare. Dar prin fumat scade capacitatea de apărare a organismului, prin consumul de vitamine, prin scăderea oxigenului din sânge. Astfel, este benefic dacă te poți abține să nu fumezi până la vindecarea rănii.

| trophin a răspuns:

Nu se stie ce fumezi. Însa rana ta trebuie tratata

| Habarnuamcenumepum explică (pentru trophin):

Pai e tratata e cusută e bandajata și dezinfectata doar am vrut sa întreb dacă pot fuma în timp ce rana mea se vindeca, adică nu e asa mica

| trophin a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Fumează
.

| trophin a răspuns:

Ești rănit și te gândești ce mai fumezi?

| Habarnuamcenumepum explică (pentru trophin):

Astăzi sa împlinit o săptămână de când am rana deci în mare parte pot sa îmi mișc piciorul, doar ca îmi trebuie cârje și durerea nu mai este prezenta aproape deloc