| Mirkutza99 a întrebat:

Am o întrebare. Dacă un prieten de-al meu are covid și este in a 12a zi de infectare, iar de 3 zile tatăl lui a dezvoltat si el simptome, după ce prietenul meu se vindeca(adică după cele 14 zile), el poate lua infecția din nou de la tatăl sau care s-a infectat de la el ulterior? Sau are anticorpi după infectare și nu mai poate fi afectat pentru moment?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai prezinta anticorpi, da. Dar... ar putea sa o ia, asta tine de fiecare organism in parte. Nu este o logica booleana fixa acolo care sa determine acest lucru.

| Wr3nch a răspuns:

Teoretic are anticorpi si ar trebui sa fie okey.

| Digikey a răspuns:

Poate se vindeca dupa alea 14 zile sau poate nu.Vecinul meu a iesit pozitiv si in a 17-a zi.A mers la sigur zicand ca nu mai are nimic si a mai facut rost de 14 zile de carantina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am citit eu exista niste anticorpi si poate fi protejat cateva saptamani. Nu este insa o informatie sigura. Cel mai bine ar fi sa nu ia contact foarte mult cu tatal său...sa stea cat mai multe timp separati

| Balalau95 a răspuns:

Ar trebui sa se izoleze de tata, se poate reinfecta
si nu stiu cat timp e imun, nu am prins informatia asta, DELOC
asa ca, dupa paispe zile poate sa fie vindecat de 13 zile si sa se reinfecteze in ziua 3 pentru ca a fost imun 24 de ore

deci IZOLARE DE TATA... PUNCT