| Batmanuel a întrebat:

Buna ziua TPU am si eu o intrebare, povestea incepe asa: Am 23 de ani si nu obisnuiesc sa ma spal pe dinti (dar asta nu inseamna ca nu sunt un nespalat eu clatindu-ma in gura in fiecare dimineata cu apa), n-am avut niciodata probleme cu dintii nicio carie nicio durere de masea toate bune, de aproximativ 6 luni am inceput sa ma spal pe dinti in fiecare dimineata si de cateva zile am o durere de masea ingrozitoare.
Credeti ca e adevarat ca spalatul pe dinti roade si subtiaza smaltul dintilor facand dintii mai predispusi la carii? Credeti ca din cauza spalatului pe dinti a inceput sa ma doara maseaua? Astept pareri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, cred ca in sfarsit anii de nesplat pe dinti se simt, iar pana acum nefiind nicio trauma (minora precum e periatul) nu ai simtit durerea

| sabin89 a răspuns:

Ce anume te-a determinat in urma cu 6 luni sa incepi sa te speli?

| Batmanuel explică (pentru sabin89):

Conteaza? problema e ca n`am avut probleme niciodata cu dintii pana sa incep sa ma spal cu pasta de dinti, cine stie ce rahaturi baga in pasta de dinti!

| sabin89 a răspuns:

E adevarat, nu conteaza. Scuze daca te-a deranjat intrebarea. In privinta problemei ridicate de tine, stiu si eu ce sa zic..."rahaturi" se baga in toate, si in alimente (chineze food?), si in sucuri, si in shampon. Suntem cam la cheremul lor, nu prea mai putem sa facem slalom printre. Eu folosesc pasta de dinti, dar asta pentru ca, asa cum am zis, sunt la cheremul lor. Am auzit si eu tot felul de teorii, ca sa pui sare in loc de pasta, sau doar periuta fara nimic. Sau deloc, cum zici si tu. Nu am o teorie sau o idee bine conturata in privinta asta. Ma gandeam odata, cum au negrii din Africa dinti asa de frumos, ca ei, foarte probabil, nu se spala deloc. In urma cu cativa ani am citit un articol, nu mai stiu in ce ziar, ca niste cercetatori (?) au ajuns la concluzia ca oamenii au de ales una din variantele: 1. Nu se spala niciodata, deci nici ca mic copil, nici ca adolescent, niciodata. In felul asta smaltul acela protector nu este deranjat, iar pentru curatire poate folosi apa simpla, trecand usor cu degetul peste dinti, sau poate manca un mar, si 2. Sa se spele zilnic, cu pasta de dinti, toata viata. Ei spuneau ca daca o data ai inceput, nu mai poti da inapoi, ci trebuie sa continui sa te speli zilnic, eventual chiar si de doua-trei ori pe zi.
Cine mai stie ce este si ce nu este in folosul nostru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Spălatul pe dinţi are doar avantaje.
Nu subţiază smalţul!
Din cauza cariei te doare.
Te pup!

| Niculescu_Tini_1987 a răspuns:

Spalatul dintilor nu subtiaza smaltul! Caria ce cauzeaza durerea ta a stat ascunsa mult timp, pana atunci cand ai eliberat canalul, spalandu-te pe dinti.

| selenutza a răspuns:

Poate ca tu nu ai mancat dulciuri si de asta dinti au ramas ok cat nu te-ai spalat dar cand ia-i spalat s-a deraglat ceva... fiind obisnuita dantura fara pasta de dinti i-a s-a cam suparat. big grin