| Jean09 a întrebat:

Salut la toti! Am o problema dentara foarte mare,imi apare carie dupa carie, deasupra dintilor am doar negreata (si pe langa dar putina) Fumez de 2 ani jumate si ma spal pe dinti de dimineata si seara si tot imi apar. Pot incerca ceva sa dispara? Stiu ca unele sunt carii si imi trebe plomba ( am). Dau funda..macar un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| saftaiiustin a răspuns:

1. Viziteaza un medic stomatolog si intreaba-l care e problema
2. Nu mai fuma... resturile de tutun, nicotina se depun pe dinti (si in plamani)
3. Lipsa de calciu

Incearca sa te speli pe dinti dupa fiecare tigara/tigari fumata/te de preferat sa nu mai fumezi (chiar daca e greu :\)

Si am auzit ca daca iti freci dintii cu bicarbonat de sodiu merge

FUNDA? :3

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cel mai indicat ar fi sa te vada cel putin medicul de familie, apoi cu trimitere catre cel de specialitate.
Nu astepta sa se strice toata dantura...
O zi buna happy

| Peridava a răspuns:

Tu ai paradontoza din ce descriere faci. Mergi urgent la stomatolog daca nu vrei sa-ti pierzi dantura.

| vioricavio a răspuns:

Cariile pot aparea si din cauza lipsei de calciu. Si cat timp fumezi si bei cafea e destul de greu sa ti mentii dintii curati.

| AnneNichol1 a răspuns:

Spala-te cu bicarbonat de sodiu odata pe zi si in rest cu pasta obisnuita. Probabil ai vreo infectie in gura sau ceva d aia iti tot apar carii du-te la dentist

| Jean09 explică:

Multumesc tuturor! Daca as putea v-as da la toti funda! happy am sa merg la dentist sa rezolv si char acum 3 min m-am spalat cu bicarbonat si o sa ma spal pe dinti dupa fiecare tigara, pace la toti.