| Radu_Ionut_1993 a întrebat:

Salut TPU, de curând după de ce am ridicat un obiect mai greu, am inceput sa am dureri in zona buricului și în partea dreaptă a abdomenului, am a fost la urgență, mi-au fost făcute o rază și o ecografie abdominala, după câteva minute de așteptare am fost informat că nu am motive de îngrijorare pe moment, că am o întindere musculara pe partea dreapta a abdomenului, dar în zona buricului (sub) as avea un punct de hernie,(nu am nicio o umflatura), doctorul mi-a spus că nu știe sigur dacă sau când voi face hernie, dar mi-a spus că oricum dacă voi face hernie voi face peste mulți ani.
As vrea sa știu ce înseamnă puct de hernie, dacă ar trebui să mă îngrijorez sau pot sa stau mai relaxat?
A fost cineva operat de hernie? Cât a fost operația?
Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Orice ai face orice! Nu te du la stat, dacă ai buget mergi la privat dar la un cabinet bun! Scutești multă muncă de exemplu am o unghie incarnata trebuie sa merg sa ma operez, dacă merg la spital îmi fac aia analize peste analize asa la privat rezolv dintr-un foc.

| Caro34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună! Nu te opera la unghie... Tampoane umede (întreaga zi!) cu rivanol 3 - 4 zile până ce unghia se face moale de tot, apoi mergi la pedichiură și ești ca nou. Așa am scăpat de operații la ambele degete de la picioare! Numai bine!

| Gladisk a răspuns:

O hernie apare atunci cand straturile peretelui abdominal sunt slabite sau se rup. Presiunea din interiorul abdomenului impinge continutul abdominal prin aceasta zona slabita, in cazul tau sub buric. Se formeaza un fel de sac sub piele, care poate incepe ca o umflatura (galma) mica, dar care in timp poate creste destul de mare, deoarece presiunea din abdomen impinge grasimea si intestinele afara, si uneori acestea se blocheaza apoi in sacul de hernie.

Daca era cazul de operatie, banuiesc ca te anunta doctorul, deci, nu sunt motive sa te ingrijorezi. Cel mai util lucru pe care il poti face este sa te relaxezi, sa mananci fructe, sa mentii o greutate potrivita, sa eviti fumatul si sa nu mai ridici greutati foarte mari. Daca faci sala, continua sa mergi dar cu greutati ceva mai mici.

Legat de operatie, cand va fi cazul, te poti opera deschis, adica te taie sub buric...o taietura de 5-6 cm. Sau te poate opera laparoscopic, in care iti face o incizie mica in abdomen ca sa introduca laparoscopul cu care te opereaza, care are si o camera cu care vede. Legat de pret. difera dar sa te astepti la un pret intre 5.000 si 10.000 de lei, cam asta e media.

| Radu_Ionut_1993 explică (pentru Gladisk):

Doctorul mi-a spus că nu sunt motivele de îngrijorare, el o spus că dacă fac hernie voi face peste mulți ani, nu știe sigur, nu am nicio o gâlme, dar parcă am un fel de canal sub piele(ma verificat doctorul) eu m-am gândit să mă operez acum(să îmi întărească mușchiul), să nu aștept până îmi iasă mațele afară, nici nu știu cum să procedez, la privat sau la spital de stat, la mine in oraș sunt doar 2 variante (spitalul județean de stat, sau o clinică privată)

| Caro34 a răspuns (pentru Radu_Ionut_1993):

Bună! Nu te opera pentru un punct! Asta e ceva normal; acolo este puțin aer care nu necesită operație! Am asta de când eram mică și totul e OK. Nu mai ridica greutăți și poartă o burtieră; cu timpul țesutul acela se vindecă de la sine. Atenție să nu te constipi fiindcă asta e puțin aiurea! Se creează presiune în intestinele care își vor mări volumul și poate mări acel punct. Dacă vei face totuși hernie și te vei opera, nu este exclus că nu o vei mai avea niciodată! Poate apărea din nou și mult mai repede ca și ce ai acum. Acolo se suturează / se coase locul, deci se va slăbi și mai rău și poți face hernie secundară, adică lângă prima! De ce vrei să-ți faci bubă pe piele zdravănă? Numai bine!

| Gladisk a răspuns:

Omul meu troleaza laughing))
Din ce film ai luat-o? Deja de la partea cu studentii practicanti nu am mai citit. Studentii practicanti nu au voie nici macar sa faca o injectie fara supervisor.