| anonim_4396 a întrebat:

De vineri ma doare urechea de mor. La inceput am crezut mi-a aparut un cos in ureche, dar durerea este prea mare, cred ca este furung sau otita.
Simptome: O umflatura chiar in gaura urechii, curge putina secretie galbuie, ma injunghie timpanul, o simt infundata si doare foarte tare, mai ales cand apes pe lob. Doar ibuprofenul mi-a alinat durerea putin.
Maine ma duc la doctor, dar voi ce parere aveti: este furung sau otita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Cu siguranta ai o otita purulenta, daca mai stai mult asa iti poti pierde auzul definitiv. Du-te la urgenta pentru un consult ORL si tratament antibiotic.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te repede la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Furung du-te la spital repede

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu vad ca am simptomele astea dar azi mama mi-a scos un fel de cos si cred ca era furung oricum acum iau clozone, ruprofen si paracetamol... spre sa-mi treaca star

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti cauti ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.

Iti pui cateva picaturi pe un betisor de ureche si aplici pe cos. Efectele se vad foarte rapid. Eu am „tratamentul" de la un medic dermatolog foarte bun si mereu cand imi apare cate un cos dau cu betisorul cu ulei de arbore de ceai.
Te mai sfatuiesc sa schimbi sapunul normal cu un sapun pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum.
Si ar fi bine sa pui cateva picaturi de arbore de ceai si in sampon tot pentru a controla excesul de sebum si pentru a distruge mai repede cosul.

| ioanaoancea a răspuns:

Urgent la medic, probabil o otita, daca esti din Buc, iti recomand un medic foarte bun la clinica Audio-Optica, nr de tel 021. 305. 72. 51