| ingertryst a întrebat:

Buna ziua TPU, ei bine trec la subiect, tatal meu a facut niste analize, si i'a iesit fierul 55, este cam mic? imi e fricasa nu faca vreo anemie sau ceva mentionez ca nu pierde sange, eu sunt in alta tara acum si imi este foare frica si mama este speriata si totusi as vrea sa stiu ce este de facut, va rog daca stiti, ajutati-ma, si fara jigniri va rog mult
Multumesc, dau fundita la cel mai bun raspuns promit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este la limita de jos a normalului, deci nu e nimic ingrozitor de grav, sperietura este inutila in acest stadiu. Trebuie intai sa vada daca se alimenteaza corect (mananca suficienta carne, legume proaspete, verdeturi). daca da, trebuie vazut de un gastroenterolog. Poate avea o gastrita care sa duca la o absorbtie scazuta a fierului sau poate sa aiba o leziune din care sa sangereze putin, fara sa isi dea seama (un ulcer gastric sau duodenal, un polip colonic). Gastroenterologul ii va face, dupa o pregatire prealabila, o enodscopie digestiva superioara si una inferioara. Daca totul iese in regula, va primi fier suplimentar si dupa 6 luni va repeta analizele. Daca valoarea sideremiei creste, totul revine la normal. Daca nu, va face alte investigatii

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa se duca la medic. Vrei sa il luam noi de mana?

| CuriousStuff a răspuns:

Fiecare laborator are alte valori "normale", iar pentru punerea unui diagnostic fierul nu e suficient, sa mearga cu analizele la medic pentru interpretare.