| elenushaha a întrebat:

Salut.Mi-am facut recent niste analize si mi-a iesit fierul crescut si totusi ca am anemie. Poate explica cineva asta, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anemia inseamna scaderea hemoglobinei, nu a fierului. Anemiile se clasifica in doua clase mari in functie de valoarea sideremiei: cu sideremie scazuta (adica cu fier scazut): anemia prin sangerare, anemia prin alimentatie saraca in fier, anemia prin absorbtie scazuta de fier și anemii cu sideremie crescuta (cu fier crescut): anemii hemolitice (hematiile se distrug din cauza autoimuna sau infectioasa, fierul din ele se refoloseste, dar existand anemie, creste automat absorbtia de fier ceea ce duce la cresterea fierului total; anemiile prin utilizare necorespunzatoare a fierului si anemiile prin anomalii ale globinei (componenta neferoasa a hemoglobinei). Tu esti in categoria cu sideremie crescuta, alaturi de o treime din anemici. Explicatia e simpla, nu o cunosteai tu, dar nu e nimic imposibil. Trebuie sa continui investigatiile sa afli in care subcategorie te afli. Din pacate, tipul acesta de anemie e mai dificil de trata, suplimentarea fierului fiind inutila si periculoasa.
E posibil sa ai talasemie, de exemplu, cea mai frecventa cauza de anemie cu sideremie mare. Sau o anemie hemolitica autoimuna. Sau o infectie cronica. Sau o insuficienta de maturare a seriei eritrocitare din maduva. Unele se pot trata, altele pot fi ameliorate, cu altele inveti sa traiesti.

| valentingb a răspuns:

Dacă rezultatele sunt bizare, repetă analizele la un alt cabinet. E cea mai bună metodă. Dacă ambele vor ieși similare, abia atunci va fi cazul să îți pui întrebări. Până atunci, există numeroase motive și doar alte investigații pot să îți dea răspunsul dorit, nu "autodoftoriceii".

| Anonimuserr a răspuns:

Nu ține neapărat de fier. Poate ai lipsă de vitamina B6, B12 acid folic ș.a.m.d. Dacă ai fier mult în sânge asta ar însemna Hemocromatoza deși nu cred căe cazul la tine. Sigur că astea înseamnă acumulări de fier precum ficat și alte organe. Acum depinde ce ți-a găsit. Dacă sunt acumulări mari se trece la flebotomie și nu se vor mai consuma alimente bogate în fier. Sănătate!

| Razeph a răspuns:

Iti explic eu, nu mai crede in tot ceea ce ies in analize, suntem in Romania, ce dracu. Eu de exemplu nu am incredere in majoritatea doctorilor, si nu prea iau pastile, de fiecare daca cand am o problema ma doctoresc singur. In fine, eu zic sa nu iei in considerare rezultatele decat in cazul in care le-ai facut la o clinica privata de analize, desi am dubii si pe acolo.

| elenushaha explică (pentru Razeph):

Totusi, hemoglobina scazuta e lipsa de fier in irgansim.si eu am anemie

| Peridava a răspuns (pentru Razeph):

Poti sa ai dubii, linistit! Eu recent am platit bine la una privata ca sa-mi dea un rezultat gresit. Ma gindesc sa merg cu reclamatie la CJAS ca sa recuperez banii.

| Peridava a răspuns (pentru Razeph):

Cu medicul de familie ai vorbit? Ce spune? Poate refaci analizele la alt laborator.

| PendragonXD a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un doctor, acesta iti va da cel mai bun raspuns! ✌