| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Bună ziua TPU, eu am mers la medic și aveam un hematom sub o cusatura, medicul mi-a scos hematomul(piele moartă) și sub el aveam o gaura gen de la accident, mi-a pus unguent în gaura acea și atunci când se va mai vindeca puțin voi merge sa îmi pună la acea gaura un transplant de piele dintr-un loc la gaura acea unde a fost hematomul, acum întrebările mele sunt
1.a zis medicul ca dacă eu nu fac acel transplant de piele gaura acea se vindeca dar mai greu(într-un an sau ceva de genul) dar dacă îmi fac transplant de piele la acea gaura se vindeca mai ușor, întrebarea e dacă pune piele de asupra cum se face ca se vindeca mai ușor ca fără piele pusa acolo
2.am auzit ca pielea c ând o ia înainte sa o pună o sa facă niște gaurele mici în piele, din ce cauza face gaurele în pielea acea luată, care e ideea cu ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

1.Din aceleasi motive pentru care, daca ai o zgarietura superficiala versus o julitura puternica, de exemplu, rana care se va vindeca mai rapid, va fi cea care a ramas protejata de piele pe o suprafata mai mare.Rolul pielii (printre altele) este cel de protectie.Practic, in cazul transplantului, perioada de vindecare este cea in care grefa se adapteaza noului loc din organism, pe cand lipsa pielii poate insemna o vindecare incompleta si de lunga durata a locului afectat, chiar si infectii ori complicatii, deoarece tesutul subcutanat este expus si nu este protejat.

2.Acele mici perforatii in piele se fac inainte de a se aplica grefa de piele prelevata pe zona ce se doreste a fi reparata.Acest lucru se face din doua motive principale:

-perforatiile in locuri specifice permit extinderea grefei de piele.Deci se preleveaza o grefa mai mica, care dupa ce este perforata, se va intinde si va putea acoperi o zona mai mare;

-vindecarea va fi mai rapida si mai usoara, deoarece riscul de a se forma sub grefa lichid care sa trebuiasca drenat si care ar putea genera supuratii, infectii etc. este mai mare in cazul in care grefa se transplanteaza asa cum a fost prelevata, fata de riscul infim de complicatii in cazul unei grefe perforate.

Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Exact cum a zis medicul, daca faci transplant de piele, gaura se astupa si locul se vindeca mai repede si mai usor.
Stai linistit ca nu-ti face nimeni gaurele in pielea transplantata, ai inteles tu aiurea!